Agnieszka Zwierko
Datum narození
16.01.1963
Životopis
Polská mezzosopranistka narozená ve Varšavě. Studiu hudby se věnovala na Hudební akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě teprve po předchozím vzdělání technického zaměření (informatika na varšavské Polytechnice). V roce 2015 dosáhla v hudbě titulu PhD. Od sezony 2017/18 je profesorkou zpěvu při své domovské alma mater, konkrétně v Bialystoku.
Její jevištní dráha začala 1990 debutem v roli Matky v opeře Giancarla Menottiho Amahl a noční návštěvníci na Komorní scéně Velkého divadla ve Varšavě. Poté začala spolupracovat s předními polskými scénami a koncertními sály – Národní opera ve Varšavě, Velké divadlo v Lodži a Poznani, opera v Krakově, Národní filharmonie ve Varšavě, filharmonické orchestry v Krakově, Poznani, Bialystoku a Opole. Krátce po svém zahraničním debutu v roce 2000 se stala častým hostem řady zahraničních scén jako Teatro Regio v Turíně, Královská opera v Kodani, opera v Lipsku, Slovenské národní divadlo v Bratislavě, Státní opera Praha, Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, Státní divadlo v Košicích, Státní opera v Banské Bystrici, Teatro Massimo v Palermu, Teatro Massimo Bellini v Catanii, Semperova opera v Drážďanech, Teatro alla Scala v Miláně, Teatro Cervantes v Malaze, opera v Oviedu, Gran Teatre del Liceu v Barceloně, Opera Lyra v Ottawě, Accademia di Santa Cecilia v Římě, Musashino Concert Hall v Tokiu, Teatro Colón v Buenos Aires, Komická i Státní opera v Berlíně, královská opera Covent Garden v Londýně, opera v Montrealu, Théatre de la Monnaie v Bruselu, Teatro Real v Madridu, ad. Agnieszka Zwierko vystupovala rovněž na hudebních festivalech ve Wexfordu, na Kypru a v Pekingu.
Seznam dirigentů, se kterými spolupracovala, zahrnuje jména Andrzej Straszyński, Jacek Kaspszyk, Wojciech Michniewski, Gabriel Chmura, Robert Jindra, Oliver Dohnányi, Jan Latham-Koenig, Lothar Koenigs, Patrick Lange, Henrik Nanasi, Carlo Montanaro, Donato Renzetti, Bruno Campanella, Evelino Pido, Renato Palumbo, Antonio Pappano, Michael Schonwandt, Josep Pons, Ivor Bolton, Alain Altinoglu, Guillermo García Calvo, Yannick Nézet-Séguin. Mezi režiséry najdeme osobnosti jako Marek Weiss-Grzesiński, Janusz Kijowski, Stanisław Brejdygant, Krzysztof Warlikowski, Michael Tarant, Yannis Kokkos, Giulio Ciabatti, Lamberto Puggelli, Roberto Lagana Manoli, Stéphane Braunschweig, David Pountney, Jossie Wieler, Ivo Van Hove, Christof Loy, Barrie Kosky, Alain Gauthier, Laurent Pelly, Carlos Wagner, Damiano Michieletto.
Divadelní repertoár pěvkyně obsahuje všechny významné role jejího oboru v operách Giuseppe Verdiho a další partie v dílech 19. a 20. století, z českého repertoáru Ježibabu v Rusalce, Kostelničku v Její pastorkyni a Kabanichu v Kátě Kabanové. Její koncertní repertoár zahrnuje Requiem Mozarta, Dvořáka a Verdiho, Stabat mater Pergolesiho, Rossiniho, Dvořáka a Szymanovského, Bachův Magnificat a Velkou mši h moll, Beethovenovu Missu solemnis a IX. symfonii, Janáčkovu Glagolskou mši, Mahlerova symfonická sóla a písně, Pendereckého Te Deum, Prokofjevovu kantátu Alexandr Něvský ad.
Role
Aida (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1993/1994 - Amneris
Trubadúr (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1999/2000 - Azucena
Maškarní ples (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2001/2002 - Ulrica Arvedson
Rusalka (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2004/2005 - Ježibaba
Fotogalerie
Rusalka - 05.05.2005 Eva Urbanová (Rusalka), Agnieszka Zwierko (Ježibaba)
Foto: František Ortmann