Piero Giuliacci
Datum narození
06.11.1961
Životopis
Italský tenorista začínal se zpěvem pop music a vystupoval v různých televizních pořadech. Jeho hlas pro operu objevil v roce 1988 barytonista Romano Piemontese, který jej přivedl k odbornému školení u pěvecké pedagožky Liliany Pacinotti; později Giuliacci pokračoval v pěvecké výuce u Marii Noe Negrelli. První jeho rolí byl Pinkerton (Madama Butterfly) ve Vespasiánově divadle v Rieti v roce 1991. Účast na pěveckých soutěžích v Rieti (1991), Trevisu (1992) a New Yorku (1996) odstartovala jeho mezinárodní kariéru.
Jeho erbovní rolí, kterou mohlo při hostování Giuliacciho ve Státní opeře Praha poznat i české publikum, byl Manrico v Trubadúrovi, jehož zpíval v operních domech v Monte Carlu, Bukurešti, Reggio Emilia, Modeně, Palermu, ve Florencii pod Zubinem Mehtou a ve veronské Aréně v režii Franca Zeffirelliho. K dalším úspěchům pěvce se zařadil jeho Radames v Aidě, kterého rovněž zpíval ve Veroně, dále v Teatro Lirico v Cagliari, v Lipsku, v New Israeli Opera v Tel Avivu a v Teatro Verdi v Salernu, dále Kalaf v Turandot (Kodaň, festival ve švýcarském Avenches, Palm Beach v USA, Verona, Caracallovy lázně pod taktovkou Alaina Lombarda, Puccini Festival v Torre del Lago, Athény, Soul, turné s operou ze Záhřebu v Pekingu), Canio v Komediantech (Tel Aviv v režii Zeffirelliho, v Tokiu na turné Teatro Massimo z Palerma, Teatro La Fenice v Benátkách, Teatro Lirico v Cagliari, opera v Římě), Cavaradossi v Tosce (Teatro Verdi v Salernu pod taktovkou Daniela Orena, Bari, opera v Římě, Tel Aviv), Andrea Chénier v Palermu, Trentu, Janově a na Sardinii, Otello na Sardinii, v Bologni a Benátkách. V pěvcově repertoáru figurují i Pollione v Normě, Rodolfo v Bohémě, Gustav III. v Maškarním plesu, Vévoda mantovský v Rigolettovi, Don Carlos, Ernani, z neitalské tvorby Wagnerův Lohengrin.
Piero Giuliacci spolupracoval s významnými dirigenty jako Zubin Mehta, Bruno Bartoletti, Maurizio Arena, Daniele Callegari, Giuliano Carella, Massimo De Bernard, Alain Lombard, Vjekoslav Sutej, Pinchas Steinberg, Nello Santi, Paolo Olmi, Antonello Alemandi, Daniel Oren, ad. Během jeho kariéry se mu dostalo řady ocenění, např. “Aureliano Pertile Award” v roce 2006, ”Giuseppe Verdi Award” v roce 2010, ”Mascagni d’Oro” 2013, ”Premio Umberto Giordano” a ”Pavarotti d’Oro” 2017.
Role
Aida (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1993/1994 - Radames
Tosca (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1998/1999 - Mario Cavaradossi
Trubadúr (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1999/2000 - Manrico
Fotogalerie
Trubadúr 05.09.1999 Jiřina Přívratská (Azucena), Piero Giuliacci (Manrico)
Foto: Jaroslav Kratochvíl