Dagmar Pecková
Datum narození
04.04.1961
Životopis
Narodila se v Chrudimi. Zpěv vystudovala na konzervatoři v Praze. S úspěchem se zúčastnila mezinárodní soutěže Pražské jaro a soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Po angažmá v Sächsische Staatsoper v Drážďanech byla několik let členkou souboru Deutsche Oper v Berlíně.

Z jejích úspěchů lze zmínit debut v roli Herodias (R. Strauss: Salome) v drážďanské opeře pod taktovkou Kenta Nagana, roli Preziosilly (Verdi: Síla osudu) v Bayerische Staatsoper v Mnichově pod vedením dirigenta Fabia Luisiho, Maddalenu (Verdi: Rigoletto), Varvaru (Janáček: Káťa Kabanová) a Genevieve (Debussy: Pelléas et Mélisande) v Opéra National de Paris (Bastille) a Lišáka (Janáček: Příhody lišky Bystroušky) v San Francisco Opera s dirigentem Donaldem Runniclesem.

Sezonu 2008/2009 zahájila rolí Herodias (Salome) ve Staatstheater Kassel, pro operu v Oviedu nastudovala roli Türkenbab ve Stravinského opeře Život prostopášníka, dále scénické nastudování Johna Neumeiera Mahlerovy 3. symfonie v pařížské opeře, roli Ortrud (Wagner: Lohengrin) ve Staatstheater Braunschweig a po boku Jiřího Bělohlávka a BBC Symphony Orchestra vystoupila s mahlerovským a wagnerovským programem ve Španělsku a Portugalsku.

Za své kariéry vystoupila na mnoha prestižních operních scénách a festivalech. Patří k nim mj. festival v Salcburku, Staatsoper v Hamburku a Stuttgartu, Opernhaus v Curychu, Théâtre du Châtelet v Paříži, Grand Théâtre v Ženevě, Gran Teatre del Liceu v Barceloně, Teatro Nacional Sao Carlos v Lisabonu, Royal Opera House Covent Garden v Londýně, De Nederlandse Opera v Amsterdamu. V pražském Národním divadle se představila mj. v roce 1999, kdy nezapomenutelným způsobem ztvárnila titulní roli Bizetovy Carmen. Za tento výkon získala cenu Thálie 1999.

K významným dirigentům, se kterými spolupracovala patří Jiří Bělohlávek, Jiří Kout, Libor Pešek, Sir Charles Mackerras, Kent Nagano, Leopold Hager, Wolfgang Sawallisch, Sylvain Cambreling, Fabio Luisi, Georges Pretre, Donald Runnicles, Eliahu Inbal, Jeffrey Tate, Christoph Eschenbach, Marek Janowski, Semjon Bychkov, Dennis Russell Davies, Christoph von Dohnányi, Charles Dutoit, Vladimir Fedosejev a další.

Intenzivně se věnuje také koncertní činnosti a představila se např. v Carnegie Hall v New Yorku, Wigmore Hall v Londýně, Concertgebouw v Amsterdamu, v Gulbenkian Foundation v Lisabonu, v rámci festivalů Pražské jaro a Edinburgh International Festival. Na svém uměleckém kontě má také řadu nahrávek – pro Supraphon písně A. Dvořáka a G. Mahlera, Janáčkův Zápisník zmizelého, společnou nahrávku operních árií s Ivanem Kusnjerem, Janáčkovu Káťu Kabanovou, Martinů písně Nipponari a Kouzelné noci, pro Opus Arte Stravinského Život prostopášníka, pro Warner Classics Wagnerova Tristana a Isoldu (role Brangäny), pro Teldes Mahlerovu symfonii č. 3 ad.

Aktualizace: listopad 2008
Role
Madama Butterfly (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1992/1992 - Suzuki
Eugen Oněgin premiéra SEZONA 1969/1970 - Olga
Faust a Markétka premiéra SEZONA 1978/1979 - Siebel
Mavra (Konzervatoř Praha) premiéra SEZONA 1980/1981 - Sousedka
Cosi fan tutte premiéra SEZONA 1989/1990 - Dorabella
Le nozze di Figaro – Figarova svatba premiéra SEZONA 1994/1995 - Cherubín
Čeští pěvci Pražskému hradu premiéra SEZONA 1995/1996 - Zpěv, Zpěv, Zpěv, Zpěv, Zpěv, Zpěv, Zpěv
Carmen premiéra SEZONA 1998/1999 - Carmen
Pocta Leoši Janáčkovi – Dagmar Pecková a Ivan Kusnjer premiéra SEZONA 2008/2009 - Mezzosoprán
Rusalka premiéra SEZONA 2008/2009 - Ježibaba, Cizí kněžna
A tančím dál premiéra SEZONA 2015/2016 - Hosté
Fotogalerie
Carmen - 15.03.1999, Dagmar Pecková (Carmen)
Foto: Hana Smejkalová
Carmen - 15.03.1999, Dagmar Pecková (Carmen), Valentin Prolat (Don José)
Foto: Hana Smejkalová
Carmen - 15.03.1999, Dagmar Pecková (Carmen), Valentin Prolat (Don José)
Foto: Hana Smejkalová
Rusalka - 13.05.2009 (Dagmar Pecková, Štefan Kocán)