Matěj Kopecký
Datum narození
24.02.1775
Datum úmrtí
03.07.1847
Životopis
Narozen v Libčanech u Nechanic, zemřel v Kolodějích nad Lužnicí. Narodil se v rodině potulného herce a komedianta Jana K., s jehož jménem se spojují počátky loutkářské tradice rodu. Předpokládá se, že se Kopecký učil u hodináře, učení však neukončil a pravděpodobně pomáhal otci při loutkářské činnosti. Roku 1798 vstoupil do píseckého pěšího regimentu jako voják, bojoval v napoleonských válkách, vrátil se jako částečný invalida.
Počátek jeho soustavné loutkářské činnosti se zpravidla datuje 1811, po požáru, v němž přišel o majetek. Průkazně se může doložit až v době pozdější (1820). Složení repertoáru Kopeckého bylo mnohostranné, vedle tradičních a novějších cizích titulů se v něm vyskytovaly především ozvěny domácí dramaturgie činoherní i operní, úpravy obrozenských her (V. K. Klicpera, J. N. Štěpánek, J. K. Tyl) aj. Jeho představení si získala pro vlastenecky buditelskou notu (Oldřich a Božena), humor (figurka Kašpárka) a protifeudální odpor (Pan Franc ze zámku) značné obliby. Sám své hry hry nepsal, dochovaly se jen v zápisech jeho nástupce, syna Václava.
Z provozovaných her dosáhly největší popularity Doktor Faust, Loupežníci na Chlumu, Pan Franc ze zámku, Don Šajn, Oldřich a Božena neboli Posvícení v Hudlicích.
Pohřben je na hřbitově v Týně nad Vltavou na neznámém místě, u stěny kostela sv. Víta je jeho symbolický hrob. Potomci Kopeckého v souvislé řadě několika generací hrají až do současnosti.
Je autorem titulů