Nana Dzidziguri
Životopis
Mezzosopranistka. Narodila se a vyrostla v Gruzii, kde také vystudovala operní zpěv na Státní konzervatoři V. Saradžišviliho v Tbilisi. Již během studií debutovala ve Státní opeře v Batumi jako Carmen a ztvárnila Fenenu (Nabucco). Působila také v operním studiu Hudební akademie v Tbilisi, kde vystoupila jako Maddalena (Rigoletto), Olga (Evžen Oněgin), Marcelina (Figarova svatba), Třetí dáma (Kouzelná flétna) a Ljubaša (Rimskij-Korsakov: Carská nevěsta). Absolvovala mistrovské kurzy pod vedením Montserrat Caballé v Zaragoze, Mirelly Freni a Enza Dary v Modeně, Badriho Maisuradzeho a Paaty Burchuladzeho v Tbilisi. V roce 2016 zvítězila v mezinárodní pěvecké soutěži Voci Verdiane v Bussetu a získala cenu Premio Roma. Stala se také finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Montserrat Caballé a mezinárodní soutěže Accademia del Maggio Musicale Fiorentino, pořádané Operou di Firenze.

Jako Carmen zazářila na festivalu v německém Braunschweigu. V sezoně 2017/2018 úspěšně ztvárnila ve Státním divadle Braunschweig role Eboli (Don Carlo), Gertrud (Perníková chaloupka), První služebné (Elektra) a Máši (Šostakovič: Moskva, Čeremuški). Dříve byla tři roky členkou souboru Tbiliské státní opery, kde vytvořila řadu významným rolí, především Carmen a Amneris, a vystoupila v inscenacích oper gruzínského skladatele Zakarii Paliašviliho Abesalom a Eteri (jako Naana) a Daisi (jako Nano). V sezoně 2018/2019 excelovala v roli Carmen i jako Federica v novém nastudování Luisy Miller ve Wuppertalu. Úspěšně debutovala jako Ulrika v inscenaci Maškarního plesu v Neustrelitzu a zpívala v provedení Dvořákovy kantáty Stabat Mater s Novobrandenburskou filharmonií.

Ve Státním divadle Wiesbaden se představila jako Maddalena v Rigolettovi. S nadšením kritiky se setkalo její ztvárnění role Souffrance v německé premiéře opery Albérika Magnarda Guercoeur v Osnabrücku. V roce 2019 si vysloužila uznání za ztvárnění Ulriky v Maškarním plesu na Verdiho festivalu ve Státní opeře Tbilisi. V sezoně 2019/2020 debutovala jako paní Quickly ve Verdiho Fallstaffovi v Osnabrücku, vystoupila jako host v roli Federiky v nastudování Luisy Miller v Detmoldu a zpívala na gala koncertu ve Velkém divadle v Minsku. V sezoně 2021/2022 debutovala v Národním divadle v Praze v titulní roli Bizetovy Carmen.

Aktualizace: 2022
Role
Carmen premiéra SEZONA 2021/2022 - Carmen
Fotogalerie
Carmen - 10.03.2022, Luis Gomes (Don José), Nana Dzidziguri (Carmen)
Foto: Zdeněk Sokol
Carmen - 10.03.2022, Luis Gomes (Don José), Nana Dzidziguri (Carmen)
Foto: Zdeněk Sokol
Carmen - 10.03.2022, Luis Gomes (Don José), Nana Dzidziguri (Carmen), Jaroslav Patočka (Zuniga)
Foto: Zdeněk Sokol
Carmen - 10.03.2022, Luis Gomes (Don José), Nana Dzidziguri (Carmen), Lukasz Golinski (Escamillo)
Foto: Zdeněk Sokol
Carmen - 10.03.2022, Lukasz Golinski (Escamillo), Nana Dzidziguri (Carmen), Sbor Národního divadla
Foto: Zdeněk Sokol
Carmen - 10.03.2022, Nana Dzidziguri (Carmen), Sbor Národního divadla
Foto: Zdeněk Sokol
Carmen - 10.03.2022, Nana Dzidziguri (Carmen), Sbor Národního divadla
Foto: Zdeněk Sokol
Carmen - 10.03.2022, Tomáš Kořínek, Yukiko Kinjo, Nana Dzidziguri, Stanislava Jirků, Josef Moravec
Foto: Zdeněk Sokol