Ondřej Pavlík
Datum narození
05.11.1932
Datum úmrtí
23.10.1989
Životopis
Akademický malíř, scénograf a výtvarník. Narodil se v Poříčí nad Sázavou. V r. 1951 byl přijat ke studiu na pražskou Akademii výtvarné výchovy do ateliéru figurální a monumentální malby k profesoru Vladimíru Sychrovi. R. 1956 dokončil studium, včetně čestného roku. Zpočátku se věnoval volné malbě, zčásti se pustil do sochařské tvorby. Od r. 1960 byl členem Skupiny 58. Vedle maleb s typickou expresivní zkratkou, kdy hlavním tématem byla zpravidla lidská postava, využíval i techniky reliéfů, mozaiky či art-protisu.

Tvořil převážně v Praze. Počínaje r. 1984 navštěvoval i Českomoravskou vrchovinu, ve které získával hodnotné náměty a jako malíř dosahoval s krajinou plný soulad. Dlouhodobě byl mimo jiné zaujat scénickými návrhy a jako jevištní výtvarník spolupracoval s mnoha divadly. Nejčastěji s Hudebním divadlem v Karlíně a pražským Národním divadlem. Z oblastních divadel se jeho zájem soustředil na scénické práce pro divadla v Ústí nad Labem a České Budějovice.

Mimo jevištní výpravy byl také autorem mnoha kostýmních návrhů. Částečně spolupracoval jako výtvarník i s filmovými studii, např. na filmech: Hrátky s čertem (1956), Baron Prášil (1961), Jarní povětří (1961). Několik let se také věnoval návrhům výzdob architektonických objektů – např. reliéfy Křížové cesty v kostele Loučim v jižních Čechách; domovní znamení v Perlové ulici v Praze; obraz sv. Terezy v kostele v Křečovicích aj.

Podílel se na řadě kolektivních výstav mladých výtvarníků /1963, Paříž/ aj. Je zastoupen svým dílem ve sbírkách Národní galerie v Praze, Středočeské galerie, Galerie hlavního města Prahy a jinde.
Inscenátor
Němá z Portici premiéra SEZONA 1959/1960 - Scéna
Fotogalerie
Němá z Portici - 01.10.1959, Ondřej Pavlík - scéna
Foto: Jaromír Svoboda