Peter Malý
Životopis
Slovenský tenorista, pochází z Piešťan. V roce 2013 úspěšně absolvoval Vysokou školu múzických umění v Bratislavě, kde studoval pod vedením profesora Petera Mikuláše. Od roku 2016 je sólistou opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Na jeho prknech debutoval v postavě Toníka v Hřímalého Zakletém princi. Dále ztvárnil Rossiniho Matyáše resp. Alberta (Příležitost dělá zloděje), Alfréda Germonta (La traviata), Naki-Půa (Mikádo), Števu (Její pastorkyňa), Jeníka (Prodaná nevěsta), Ismaela (Nabucco) Víta (Tajemství), Prince (Rusalka), Lenského (Evžen Oněgin) a Ferranda (Cosi fan tutte). Kromě toho nastudoval i řádku menších, nicméně výrazných rolí, jako např. Vítka (Dalibor), kominíka Clema (Kominíček), mistra Ponga (Turandot) nebo Náčelníka v Mimi opeře.

Vedle toho měl několik příležitostí hostovat na jiných scénách. Mezi nejzajímavější patří Banskobystrická státní opera, kde zpíval Nadira (Lovci perel), Tamina (Kouzelná flétna, 2016), Mladého cikána (Rachmaninov: Aleko) a Vaudemonta (Čajkovskij: Jolanta). Ve Státním divadle a Košicích se představil jako Beppe (Komedianti) a v opeře Národního divadla moravskoslezského jako Rinuccio (Gianni Schicchi). Vedle opery se věnuje i interpretaci koncertní a komorní hudby. V jeho repertoáru jsou díla duchovní (Händel: Mesiáš, Dvořák: Stabat Mater) a písňové cykly (M. de Falla, J. Turina, F. Schubert, B. Britten).

Peter Malý se zúčastnil operních kurzů Magdalény Blahušiakové a Antonia Carangela. Technicko-interpretační stránku pěveckého projevu rozvíjí s americkým tenoristou Berlem Sanfordem Rosembergem, pod jehož vedením zvítězil v mezinárodní soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v kategorii opera (2015).

Zdroj: Jihočeské divadlo, 2023
Role
Mefistofeles (Jihočeské divadlo, České Budějovice) premiéra SEZONA 2021/2022 - Wagner, Nereus
Figarova svatba premiéra SEZONA 2022/2023 - Curzio
LouTkáček premiéra SEZONA 2023/2024 - LouTkáček, živé pimprle
Fotogalerie
Figarova svatba - 09.06.2023, M. Marhold, R. Ralinova, S. Jirků, J. Šťáva, P. Malý, J. Brückler
Foto: Zdeněk Sokol
LouTkáček - 30.11.2023, Karolína Levková (Týna), Peter Malý (LouTkáček)
Foto: Sergej Gherciu
LouTkáček - 30.11.2023, Peter Malý (LouTkáček), Karolína Levková (Týna)
Foto: Sergej Gherciu