František Segert
Datum narození
25.10.1930
Datum úmrtí
03.08.2016
Životopis
Malíř, grafik a scénický výtvarník. Narodil se v Ledci u Mladé Boleslavi. Své dětství prožil v nedaleké Dobrovici, kde jeho otec působil jako hospodářský správce, pod nějž spadalo několik okolních dvorů. Dětství, přestože doba byla více než dramatická, prožil se svými dvěma sestrami téměř idylicky. Jeho vlohy pro výtvarné umění se začaly projevovat velmi záhy, a tak už od pěti let velmi dobře maloval. Do primy gymnázia v Mladé Boleslavi nastupoval ještě za války. Později se musel rozhodnout, zda bude pokračovat ve studiu v klasické nebo technické větvi gymnázia. Na popud profesora gymnázia, akademického malíře Bedřicha Mudrocha, se rozhodl pro technickou větev.
Studia na gymnáziu pro něj nebyla jednoduchá, neboť po roce 1948 byl jeho otec „na hodinu“ vyhozen z práce, a aby toho nebylo málo, přidaly se zdravotní problémy, díky nimž studia přerušil a maturitu si dodělával později než jeho spolužáci. Ačkoliv ještě neměl maturitu, podařilo se mu na rok dostat na Akademii výtvarných umění v Praze k profesoru Nejedlému jako hospitant. Tehdy již maloval kulisy pro mladoboleslavské divadlo. Následoval povolávací rozkaz, díky svému původu byl politicky nespolehlivý. Pracoval čtyři roky na různých stavbách po republice coby člen pomocně technického praporu (proslulé PTP). I tehdy se přes nepřízeň osudu snažil tvořit. Tento nezdolný elán a touha tvořit přinesly ovoce v podobě možnosti studia na Akademii muzických umění obor jevištní výtvarník. Po absolutoriu v roce 1958 se z něj stal především divadelní výtvarník a nastoupil angažmá v divadle v Karlových Varech.
V roce 1964 se společně se sochařem Adolfem Havelkou zúčastnil v italském Arezzu Světové soutěže medailérů a za návrh medaile „KOMEDIE DELL’ARTE“ získal jednu z hlavních cen. Velká příležitost se rýsovala v roce 1966, kdy se objevila možnost získat stálé angažmá v Národním divadle v Praze. Na zkoušku vytvořil scénu a kostýmy pro činohru Zmoudření dona Quijota a v roce 1968 kostýmy pro inscenaci Šumař na střeše. Srpen 1968 však potenciální spolupráci předčasně.
Působil v divadlech v Karlových Varech, Novém Jičíně, Mostě, externě spolupracoval s mnoha dalšími českými i slovenskými divadly. Pro divadla vytvořil stovky návrhů kostýmů, na 160 výprav a desítky plakátů. Vedle toho se věnoval volné malbě, grafice, navrhl řadu realizovaných mozaik a tapiserií. V podstatě celý svůj život měl spjatý s Boleslavskem, které se mu na oplátku stalo stálou inspirací. Jeho díla jsou zastoupena také v Muzeu Mladoboleslavska, pro které vytvořil cyklus portrétů osobností regionu.
Inscenátor
Zmoudření dona Quijota premiéra SEZONA 1965/1966 - Scéna, Kostýmy
Šumař na střeše premiéra SEZONA 1967/1968 - Kostýmy
Fotogalerie
Zmoudření dona Quijota - 11.03.1966, František Segert - scéna
Foto: Jaromír Svoboda
Zmoudření dona Quijota - 11.03.1966, František Segert - scéna
Foto: Jaromír Svoboda