Karolína Světlá
Datum narození
24.02.1830
Datum úmrtí
07.09.1899
Životopis
Narozena v Praze, zemřela v Praze. Vlastním jménem Johana Mužáková, rozená Rottová. Vyrůstala v měšťanském prostředí jako dcera váženého pražského obchodníka. Po 1840 se sblížila s českou národní společností, zaujata myšlenkou vlastenectví, kterou v ní probudil profesor P. Mužák, její pozdější manžel (1852). Smrt jediné dcerky (1853) ji uvrhla do těžkého nervového onemocnění, z něhož se zotavovala pravidelnými pobyty v manželově rodišti Světlá pod Ještědem (podle něhož si zvolila své literární jméno) a vlastní tvorbou, k níž ji inspiroval tamější život venkovanů.
Na začátku 60. let vzniklo na krátkou dobu hluboké přátelství mezi ní a J. Nerudou. Vedle literární tvorby se stala významnou představitelkou ženského hnutí: 1870 spoluzakládala Ženské listy, 1871 Ženský výrobní spolek český, 1890 dívčí gymnázium Minerva, též průmyslovou obchodní školu pro ženy a přednášela v Americkém klubu dam. Podílela se na založení Jednoty čes. spisovatelů, byla členkou Umělecké besedy a spisovatelského spolku Máj.
1875 onemocněla těžkou oční chorobou, téměř oslepla a od té doby diktovala své práce neteři A. Čermákové-Slukové. Přes tyto potíže se dále do pozdních let podílela na literárním i veřejném životě.
Sestra Sofie Podlipské. Pohřbena je v Praze na Olšanských hřbitovech (IV, 8, 8).