Marina Domašenko-Jakovleva
Další používaná jména
Marina Domašenko
Životopis
Narodila se v Rusku. Vystudovala hru na klavír a dirigování na Kemerovo institutu umění a operní zpěv na Uralské státní konzervatoři. Vyhrála první ceny na dvou mezinárodních operních soutěžích – Antonína Dvořáka v Karlových Varech (1997) a The First International G. Masini (Itálie, 1999). V roce 2002 získala v USA zvláštní cenu „The Diva“.
V Evropě debutovala roku 1998 v Praze (Čajkovského Pavlína v Pikové dámě) a tehdy začala její mezinárodní umělecká dráha. Americký debut se odehrál v San Francisco Opera (Saint-Saënsova Dalila v Samsonovi a Dalile) v rámci Gala programu 2000, ve kterém vystupovala s Plácidem Domingem.
Mezi její dosavadní nejvýznamnější role patří Bizetova Carmen, kterou zpívala v newyorské Metropolitan Opera, ve veronské Aréně, v berlínské Staatsoper (dirigent D. Barenboim), vídeňské Staatsoper, Philadelphia Opera Company, v norské Národní opeře, v Amfiteatro Romano di Cagliari, dále Saint-Saënsova Dalila (Samson et Dalila) v MET v New Yorku, Belliniho Adalgisa (Norma) v Berlíně, Rimského-Korsakovova Ljubaša (Carská nevěsta) v curyšském Opernhaus, Verdiho Maddalena (Rigoletto) v MET a londýnské Covent Garden, Fenena (Nabucco) v MET, ve Vídni a v Deutsche Oper Berlin, Čajkovského Pavlína v pařížské Opéra National (Bastille), v barcelonském Gran Teatre del Liceu, v Teatro Comunale v Bologni, v bruselském Théâtre Royal de La Monnaie, Olga (Evžen Oněgin) v pařížské Opéra National, Straussův princ Orlofsky (Netopýr) a mnoho dalších.
Kromě koncertních provedení několika oper zpívala na koncertech např. Janáčkovu Glagolskou mši s London Symphony Orchestra pod taktovkou Sira Colina Davise v Barbican Hall v Londýně a v New York’s Lincoln Center, dále Chačaturjanovu Ódu na radost v Carnegie Hall v New Yorku, Musorgského Písně a tance smrti s New York Philharmonic pod taktovkou Riccarda Chaillyho v Avery Fisher Hall v New Yorku, Prokofjevova Alexandra Něvského v benátském Teatro La Fenice, v Berlíně, Lisabonu a Athénách ad.
Její diskografie zahrnuje DVD Carmen (režie Franco Zeffirelli, Arena di Verona), sólové CD Mezzo-soprano Opera Arias, Rafaela Antona Arenského, Čajkovského Pikovou dámu, Verdiho Falstaffa, a další.
Aktualizace: 2006
Role
Eugen Oněgin (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1997/1998 - Olga
Cosi fan tutte premiéra SEZONA 1997/1998 - Dorabella
Piková dáma premiéra SEZONA 1997/1998 - Pavlína - Dafnis
Carmen premiéra SEZONA 1998/1999 - Carmen
Samson et Dalila premiéra SEZONA 2006/2007 - Dalila
Fotogalerie
Carmen - 15.03.1999, Marina Domašenko-Jakovleva (Carmen), Sergej Ljadov (Don José)
Foto: Oldřich Pernica
Carmen - 15.03.1999, Marina Domašenko-Jakovleva (Carmen), Sergej Ljadov (Don José)
Foto: Oldřich Pernica
Carmen - 15.03.1999, Marina Domašenko-Jakovleva, Alice Randová, Jaroslava Maxová
Foto: Hana Smejkalová
Carmen - 15.03.1999, Sergej Ljadov (Don José), Marina Domašenko-Jakovleva (Carmen)
Foto: Hana Smejkalová
Carmen - 15.03.1999, Sergej Ljadov (Don José), Marina Domašenko-Jakovleva (Carmen)
Foto: Hana Smejkalová
Carmen - 15.03.1999, Sergej Ljadov (Don José), Marina Domašenko-Jakovleva (Carmen), Jiří Krytinář
Foto: Hana Smejkalová
Marina Domašenko-Jakovleva - civilní fotografie
Samson et Dalila - 21.12.2006, Marina Domašenko-Jakovleva (Dalila)
Foto: Hana Smejkalová
Samson et Dalila - 21.12.2006, Steven Harrison (Samson), Marina Domašenko-Jakovleva (Dalila)
Foto: Hana Smejkalová