Mario Zhang
Životopis
Host opery Národního divadla.
Kanadský tenorista Mario Zhang absolvoval Londýnskou královskou hudební akademii. Stal se finalistou Mezinárodní pěvecké souteže Placida Dominga a prestižní pěvecké soutěže organizované Metropolitní operou v New Yorku.
V roce 2006 debutoval s velkým úspěchem v Curychu jako Calaf v Pucciniho Turandot. V tomtéž roce zaujal jako výrazný interpret v nastudovaní Verdiho Dona Carlose na Mezinárodním hudebním festivalu v Chiemgau.
Významná jsou jeho hostování v opeře ve Wexfordu, v Královské opeře v Kodani, v Opeře Národního divadla ve Varšavě, v Oper der Stadt Köln, v Opera Ireland v Dublinu, v Niedersäschsische Staatsoper v Hannoveru, v Kielu, na festivalu ve Schwerinu, v Clevelandu, Sacramentu a v Sarasotě. Spolupracoval též s Canadian Opera Company, Pacific Opera Victoria, zpíval ve Vancouver Opera. Na těchto významných scénách se představil s velkými tenorovými úlohami ve Verdiho operách Rigoletto, La traviata, Aida, v Puciiniho Bohémě a Tosce, v Bizetově Carmen, v Offenbachových Hoffmanových povídkách, v Janáčkově Její pastorkyni a v dalších velkých úlohách světového repertoáru.
Jako koncertní interpret účinkoval s London Philharmony, se symfonickými orchestry v Torontu, Singapuru, Calgary a s dalšími renomovanými tělesy.
Aktualizace: duben 2008
Role
Aida (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1993/1994 - Radames
Turandot (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1995/1996 - Neznámý princ (Kalaf)
Lucia di Lammermoor (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2010/2011 - Edgardo
Carmen premiéra SEZONA 1998/1999 - Don José
Aida premiéra SEZONA 2005/2006 - Radames
Fotogalerie
Aida 06.06.2008 Mario Zhang (Radames), Veronika Hajnová (Amneris), Jurij Kruglov (Ramfis)
Foto: Daniel Jäger