Otokar (Oto) Klein
Životopis
Host opery Národního divadla.
Tenorista Otokar Klein vystudoval operní zpěv na Konzervatoři a Vysoké škole muzických umění v Bratislavě u prof. Zlatice Livorové. Následně absolvoval několik pěveckých a interpretačních kurzů u Andreje Kucharského, Evy Blahové, Cristiny Deutekom a spolupracuje s komorní pěvkyní prof. Margou Schiml a s Paulou Molinari.
Ještě jako student se stal sólistou Komorní opery a Opery Slovenského národního divadla v Bratislavě. V roce 1999 úspěšně debutoval v pražském Národním divadle jako Vašek ve Smetanově Prodané nevěstě, ve Státní opeře Budapešť jako Ernesto v Donizettiho Donu Pasqualovi a ve Slovenském národním divadle jako Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky.
Dále úspěšně debutoval mj. ve vídeňských divadlech Staatsoper, Volksoper a Theater an der Wien, v drážďanské Semperoper, v Opernhaus Zürich, Oper Köln, De Nederlandse Opera Amsterdam, Teatro Giuseppe Verdi Trieste, Teatro Comunale Bologna, Teatro San Carlo Napoli, Opéra de Nice, Opera Tokyo, Großes Festspielhaus Salzburg, Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu.
Úspěchy slaví i na mezinárodních koncertních pódiích, např. v Rakousku, Německu, Belgii, Holandsku, Francii, Maďarsku, Španělsku, Bulharsku, Itálli a Mexiku pod vedením dirigentských osobností, jakými jsou Ondrej Lenárd, Petr Altrichter, Tomáš Netopil, János Kovács, Leoš Svárovský, Andrew Parrott, Ralf Weikert, Ricco Saccani, Vladimir Jurovskij, Serge Baudo, Rafael Frühbeck de Burgos, Rastislav Štúr, Adam Medveczky, Kazushi Ono a další. Kromě toho pravidelně koncertuje se slovenskými, českými a maďarskými orchestry, s Dresdner Philharmonie, s Orchestre Philharmonique de Radio France a s Mozarteum Orchester Salzburg.
Aktualizace: říjen 2007
Role
Benefiční galavečer TREBBIA 2007 (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2007/2008 - Zpěv, Zpěv
Prodaná nevěsta premiéra SEZONA 1998/1999 - Vašek
Don Giovanni premiéra SEZONA 2002/2003 - Don Ottavio
Popoluška (SND Bratislava) premiéra SEZONA 2003/2004 - Don Ramiro
Don Giovanni premiéra SEZONA 2005/2006 - Don Ottavio
Don Pasquale premiéra SEZONA 2005/2006 - Ernesto
Fotogalerie
Prodaná nevěsta - 05.06.1999, Alfréd Hampel (Principál), Otokar Klein (Vašek)
Foto: Hana Smejkalová