Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Datum narození
11.11.1821
Datum úmrtí
09.02.1881
Životopis
Ruský prozaik, tvůrce moderního románu. Narodil se v Moskvě, zemřel v Petrohradě. Studoval Hlavní inženýrskou školu v Petrohradě, roku 1844 požádal o výslužbu a věnoval se literární práci. Pro účast v radikálním kroužku M. V. Petraševského byl spolu s ostatními členy v roce 1849 zatčen a odsouzen k smrti zastřelením. Těsně před popravou mu byl trest změněn na 4 roky nucených prací a vojenskou službu na Sibiři (strávil tam 9 let).

Po návratu do evropského Ruska vydává časopis Vremja a Epocha. Vězeňské zážitky ho přiměly ze všech stran zkoumat lidskou povahu v mezních situacích, což se odráží v jeho literárním díle. Jeho první literární pokusy jsou spojeny s dramaty Boris Godunov a Marie Stuart (1840–1841). O dva roky později publikuje epistulární román Chudí lidé. Svou individuální tvář Dostojevskij odhalil v řetězci povídek, v nichž se objevuje motiv šílenství, rozdvojení a postavy schizoidů (Dvojník, Pan Procharčin, Bílé noci, Nětočka Nězvanova).

V románu Zločin a trest zkoumá použití člověka pro mimolidské cíle a napoleonství v nás, v Idiotovi s hořkostí ukazuje, že ideální člověk mající v sobě rysy dona Quijota a Krista nemá v lidské společnosti místo. Jeho vrcholným dílem, které se opět rozvíjí z kriminální události do velkolepého podobenství Ruska, jeho rozpornosti a jeho všelidského poslání, je román Bratři Karamazovi. Dostojevského díla se často stávala předlohou k filmům, televizním a divadelním adaptacím.

Pracovní text v ND neuvedené hry 'Výrostek' v knihovně archivu ND, sign. r 235
Je autorem titulů
Běsové (Činohra)
Idiot (Činohra)
Můra (Činohra)
Něžná (Činohra)
Strýčkův sen (Činohra)
Zločin a trest (Činohra)