Anton Pavlovič Čechov
Datum narození
29.01.1860
Datum úmrtí
15.07.1904
Životopis
Narozen v Taganrogu (Rusko), zemřel v Badenweileru (Německo). Pocházel z kupecké rodiny, absolvoval medicínu na Moskevské univerzitě. Lékařskou praxi vykonával krátce, od roku 1886 se cele věnoval literatuře. Již za studií uveřejňoval pod pseudonymem Antoša Čechonte anekdotické příběhy v humoristickém časopisu pro vlastní obživu a podporu rodiny. Spolupracoval s redaktorem časopisu Oskolki (Střípky) N. A. Lejkinem a nakladatelem A. S. Suvorinem. Za své první významné dílo pokládal povídku Step (1888).
V 80. letech žil v Moskvě, později ve středoruském městečku Melichově. V roce 1890 podnikl cestu přes Sibiř na Sachalin a shromáždil usvědčující fakta o trestanecké kolonii v knize Ostrov Sachalin (1893). V roce 1901 se oženil s herečkou Moskevského uměleckého divadla Olgou Knipperovou. R. 1898 se ze zdravotních důvodů usadil v Jaltě, kde se stýkal s L. Tolstým a M. Gorkým.
Jeho dílo znamená novou etapu v ruském realismu 19. a 20. století. Od drobných anekdotických příběhů přešel k novelám širokého společenského dosahu s maximálně oproštěnou fabulí, prostoupenou silným lyrismem (Nudná historie, Souboj, Pavilón č. 6, později Mužici, Dáma s psíčkem), v nichž vyjadřoval vyhraněné humanistické stanovisko. V dramatech Racek, Strýček Váňa, Tři sestry, Višňový sad vytvořil lyricko-psychologickou tragikomedii. Výrazně ovlivnil vývoj prózy i dramatu 20. století.
Je autorem titulů
Dobrý konec (Činohra)
Chirurgie (Činohra)
Choristka (Ostatní)
Ivanov (Činohra)
Labutí píseň (Činohra)
Lesní duch (Činohra)
Medvěd (Činohra)
Námluvy (Činohra)
Platonov (Činohra)
Poliňka (Činohra)
Racek (Činohra)
Strýček Váňa (Činohra)
Tlustý a tenký (Činohra)
Tlustý a tenký (Ostatní)
Tři sestry (Činohra)
Višňový sad (Činohra)
Zločinec (Činohra)
Fotogalerie
Anton Pavlovič Čechov
Anton Pavlovič Čechov (civilní foto)