Tankred Dorst
Datum narození
19.12.1925
Datum úmrtí
01.06.2017
Životopis
Narozen v Oberlindu, zemřel v Berlíně (Německo). Německý dramatik. Většinu svého života prožil v Mnichově.
Když mu bylo sedmnáct, narukoval do armády. Brzy se dostal do zajetí a až do roku 1947 procházel belgickými, britskými a americkými internačními tábory. V době, kdy byl konečně propuštěn, stalo se jeho rodiště součástí německé sovětské zóny. Se svou rodinou se setkal v západním Německu. V roce 1950 začal studovat německou literaturu, dějiny umění a divadla v Bambergu a Mnichově. V té době založil společně s hudebním skladatelem Wilhelmem Killmayerem loutkové divadlo Das kleine Spiel, pro které napsal své první hry.
Poté, co nedokončil studium, se věnoval různým povoláním v oblasti filmu, rozhlasu a knižních nakladatelství. Raná zkušenost z války výrazně poznamenala jeho přístup k životu. Ve své tvorbě zachycoval události válečného a poválečného Německa, v úzkém spojení s tím, jak ovlivnily životy jednotlivců. A to především formou frašky, grotesky či bajky, na nichž je patrný vliv autorů absurdního dramatu jako Beckett, Ionesco nebo Girargoux. První významnější hry byly uváděny v 60. letech Lübecku, Mannheimu a Heidelbergu. Od té doby se pak rozletěly v překladech do celého světa a byly průběžně oceňovány nejrůznějšími literárními cenami nejen doma, ale i v zahraničí. Naposledy získal Evropskou cenu za literaturu v roce 2008. Přednášel na mnoha univerzitách po celém světě, mj. v Austrálii a na Novém Zélandu.
V oblasti dramatu pro něj první větší úspěch znamenala aktovka Grosse Schmahrede an der Stadtmauer (překládaná do češtiny jako Velké lhaní pod hradbami), kterou uvedl Český rozhlas. První hrou, která se objevila na českém jevišti, byla Maurka v roce 1980 v Rokoku. Mezinárodní věhlas ovšem Dorst získal už v roce 1968 hrou Toller, zachycující epizodu ze života levicového expresionistického dramatika (do češtiny nebyla přeložena). Na některých hrách spolupracoval se svou životní partnerkou Urschulou Ehlerovou. Jeho nejrozsáhlejší a patrně i nejznámější hra je monumentální freska Merlin aneb Pustá zem, která měla premiéru v roce 1981 v Düsseldorfu, a je přirovnávána ke Goethovu Faustovi. U nás byla uvedena v československé premiéře v roce 1988 v Realistickém divadle v režii Miroslava Krobota. Z Dorstových her se na českých a moravských scénách objevily i další tituly (celkem to bylo na 30 inscenací): Aucassin a Nicoletta, Pan Paul, Já, Feuerbach!, Zatáčka, Legenda o nebohém Jindřichovi, Jak šel Matěj na obra a Málinka, bobr a král na střeše.
Kromě psaní si vyzkoušel i režii. Poprvé režíroval Wagnerův Prsten Nibelungův na festivalu v Bayreuthu v roce 2006.

Zdroj: Divadelní noviny, 2017
Je autorem titulů
Pan Paul (Činohra)