Glen Tetley
Datum narození
03.02.1926
Datum úmrtí
26.01.2007
Životopis
Americký tanečník a choreograf, narodil se v Clevelandu (Ohio), zemřel Ve West Palm Beach (Florida). První náznak zájmu o tanec pocítil ve věku šestnácti let po zhlédnutí tanečního představení. Po absolvování střední školy a bezprostředně po japonském náletu na Pearl Harbor a následném vstupu Spojených států do druhé světové války, se přihlásil do zvláštního armádního programu, díky němuž mohl pokračovat ve vyšším vzdělání a zároveň se účastnit místní vojenské služby. V rámci univerzitního studia se zapsal do přípravky na medicínu. V té době však našel zalíbení v tanci a rozhodl se přesídlit do New Yorku. Zde se shodou náhod dostal na jeviště Brodwaye v produkci On the Town, poznal se s choreografem Jeromem Robbinsem a ten jej upozornil nejen na jeho výrazný talent, ale rovněž na nutnost formálního tréninku.

V raných letech jej formovala jak americká taneční moderna v čele s Hanyou Holm a Marthou Graham, tak klasický balet, jemuž se věnoval jako žák Anthonyho Tudora a Margaret Craske v Metropolitan Opera Ballet School a rovněž v Balanchinově School of American Ballet. Záhy začal vystupovat a obsáhl celou šíři repertoáru od jazzových broadwayských produkcí, přes moderní choreografie se skupinou Marthy Graham, po inscenace uváděné klasickými baletními soubory jako byly American Ballet Theatre, Joffrey Ballet nebo New York City Opera Ballet.

Poměrně brzy se etabloval rovněž jako choreograf. Jeho prvním a patrně rovněž nejznámějším a nejpopulárnějším dílem byl Pierrot Lunaire (1962) na stejnojmennou expresionistickou skladbu Arnolda Schonberga, jednoho ze členů tzv. Druhé vídeňské školy, v němž poprvé vystoupil Christopher Bruce a později například i baletní hvězda 60. a 70. let, Rudolf Nurejev. V průběhu 60. let Tetley také vedl vlastní taneční skupinu Glen Tetley Dance Company, kterou rozpustil roku 1969, kdy se přesunul do Nizozemí a na krátko se stal šéfem světoznámého Nederlands Dans Theater.

V 70. letech započala Tetleyho spolupráce s tradičními, na klasický tanec orientovanými soubory. Nejprve se Stuttgarter Ballett, kde na počest předčasně zesnulého uměleckého šéfa Johna Cranka uvedl choreografii Voluntaires (1973) s doprovodem hudby Francise Poulenca, a v jehož čele poté stál až do roku 1976. Dále například s londýnským Royal Ballet, Rambert Ballet, National Ballet of Canada, mnichovským Bayerisches Staatsballett, The Australian Ballet, či francouzskou Opéra national de Paris. Jeho poslední choreografií bylo dílo Lux in Tenebris z roku 1999, elegie na smrt jeho dlouholetého partnera Scotta Douglase, jenž zemřel o tři roky dříve. Sám Tetley podlehl rakovině kůže v roce 2007.
Inscenátor
Praeludium (Ballet Rambert) premiéra SEZONA 1977/1978 - Choreografie
Amerikana II premiéra SEZONA 2001/2002 - Choreografie
Timeless premiéra SEZONA 2017/2018 - Choreografie