Petra Noskaiová
Životopis
Host opery Národního divadla.
Sopranistka Petra Noskaiová studovala na konzervatoři v Bratislavě u Ruženy Illenbergerové, absolvovala v roce 1994. Zúčastnila se několika mezinárodních mistrovských kurzů mimo jiné v rakouském Krieglachu a v Týnské škole v Praze. V Innsbrucku pak byla posluchačkou Sigiswalda Kuijkena na Letní akademii staré hudby.
Spolupracovala s mnoha soubory specializujícími se na interpretaci staré hudby (Collegium Marianum, Camerata Bratislava, Musica Aeterna, Pražští madrigalisté, Musica Antiqua Praha, Capella Regia, Musica Florea, Teatro Lirico, Capella Istropolitana, Andrew Parrott, Stephen Stubbs, Sigiswald Kuijken, Harry Van der Kamp, Suzie le Blanc, Howard Crook, Barbara Schlick, Paul Elliott a další). Ve spolupráci s těmito soubory realizovala řadu nahrávek s díly Petra Zagara (Apokalypsis Ioannis), Franze Lizsta (Via crucis), Mikuláše Schneider-Trnavského (Mše), dále díla Kryštofa Haranta z Polžic, Antonia Vivaldiho, Adama Michny z Otradovic, Jan Dismase Zelenky a dalších. Výborných kritik se dostalo nahrávkám J. M. Leclaira Scylla a Glaucus (soubor Collegium Marianum - Simon Standage), Requiem W. A. Mozarta a Sieben letzte Worte Josepha Haydna (La Petite Bande - Sigiswald Kuijken).
V současné době Petra Noskaiová hlavně účinkuje se souborem La Petite Bande Sigiswalda Kuijkena a Huelgas Ensemble Paula Van Nevela. Více informací na www.collegiummarianum.cz
Aktualizace: duben 2007
Role
Castor et Pollux premiéra SEZONA 1998/1999 - Phébé
Orfeo premiéra SEZONA 2006/2007 - Nymfa (Poselkyně), Proserpina
Fotogalerie
Orfeo - 03.05.2007 (P. Noskaiová, H. El-Dunia, S. Předota, I. Michl; v popředí: Sbor in spe)
Foto: Hana Smejkalová
Orfeo - 03.05.2007, Dali Mor (Plutone), Petra Noskaiová (Proserpina)
Foto: Hana Smejkalová
Orfeo - 03.05.2007, Vincenzo Di Donato (Orfeo), Dali Mor (Plutone), Petra Noskaiová (Nymfa)
Foto: Hana Smejkalová