Aťka Janoušková
Datum narození
16.03.1930
Datum úmrtí
09.03.2019
Životopis
Herečka, dabérka a zpěvačka. Narozena v Praze, zemřela tamtéž. Od šesti let chodila do baletu, jako dítě vystupovala v Národním divadle. V roce 1943 však anonym udal řediteli divadla, že její maminka je židovského původu. Zatčeni byli oba rodiče. Léta do konce války strávila Aťka u příbuzných. Nemohla pokračovat ve studiu na gymnáziu, ale učila se soukromě němčinu, hrát na klavír, zpívat a tančit. Konec války zažila v Praze-Krči, kam deset dní po osvobození po absolvovaném pochodu smrti dorazila z Osvětimi maminka. Tatínek v Dachau zemřel. Po válce vstoupila do Dismanova rozhlasového souboru.
Díky svým znalostem nastoupila po studiích jako cizojazyčná korespondentka do obchodní společnosti, ale začala hrát v Divadle E. F. Buriana, pak ji zlákala sólová dráha v revue orchestru Zdeňka Bartáka st. Jezdila s kabaretním vystoupením s Emanem Fialou, s R. A. Dvorským, později s Jiřím Popperem a s Orchestrem Josefa Posledního. Její hlas zazníval z Českého rozhlasu, zpívala, hrála ve filmu, dabovala, hrála divadlo pro děti, patnáct let spolupracovala s Josefem Zímou.
Malý vzrůst ji odsoudil ke ztělesňování vedlejších, zato charakterově pestrých rolí. Objevila se v nespočtu pořadů a inscenací, zejména tam, kde mohla uplatnit své přirozené nadání pro tanec a zpěv. Jezdila po estrádách, kde měla vlastní blok muzikálových písní. Dokázala vystupovat v cizojazyčných rolích, zejména v němčině i ve francouzštině. V letech 1981–1989 vystupovala v Národním divadle v roli Barborky v opeře Zuzana Vojířová. Jeviště neopustila ani po roce 1989. Až do svých devětasedmdesáti například bavila diváky v Rychlých šípech v pražském Rokoku.
Ačkoli upřednostňovala divadlo, zahrála si i v několika filmech. Epizodní roličku jí svěřil i slavný česko-americký režisér Miloš Forman ve svém oscarovém hitu Amadeus. Nejpopulárnější se však stala díky práci pro dabing. Její neobyčejný dětinský hlas je neodmyslitelně spjat především s nejrůznějšími pohádkovými bytostmi a pořady pro děti. Její asi nejslavnější dabingová role je hlavní postava z německého animovaného seriálu Včelka Mája, ale lze ji slyšet i v celé řadě dalších pořadů a seriálů (Broučci, Příběhy včelích medvídků, Ať žijí duchové…).
Za své dabingové umění obdržela v roce 2009 Cenu Františka Filipovského za celoživotní přínos dabingu.

Zdroj: www.divadelni-noviny.cz
Role
Zuzana Vojířová premiéra SEZONA 1980/1981 - Barborka