Zdenek Plachý - hudební skladatel
Datum narození
09.12.1961
Datum úmrtí
17.04.2018
Životopis
Narozen v Kroměříži, zemřel v Brně. V roce 1984 absolvoval Pedagogickou fakultu UJEP v Brně, poté pět let studoval hudební kompozici na JAMU v Brně. Od poloviny 80. let byl činný jako hudební skladatel. Spolu se skladatelem Ivo Medkem založil v polovině 80. let v Brně orchestr pro soudobou vážnou hudbu – Art Inkognito. Od roku 1987 byl rovněž spoluautorem a hráčem rockového seskupení Dunaj (do skupiny přichází po odchodu Ivy Bittové). V té době psal řadu scénických hudeb k představením Ha-divadla pro režiséra J. A. Pitínského.
Od počátku 90. let byl režisérem řady divadelních, rozhlasových a televizních uměleckých projektů. V brněnském divadle Kabinet Múz uvedl v roce 1992 vlastní operu "Anbetung-opera z viacerých svetov" na texty slovenského evangelického kněze Jána Maliarika. V polovině 90. let založil v Brně centrum současného umění „Skleněná louka“, kde vystupuje ročně desítky předních českých a zahraničních umělců. Byl rovněž editorem a spoluautorem časopisu Skleněné louky „Ticho-současník hudby“.
V České televizi připravil např. půlhodinový dokument o díle legendárního knižního vydavatele Josefa Floriana a básníka Otokara Březiny „Stará a Nová Říše na Moravě“. Spolu s Jiřím Šimáčkem vytvořil pro ČT několik paradokumentů na rozhraní reality a fikce (např. „Brněnští Indiáni“ nebo akční dokumentární thriller „Umělci pro NATO“). V rámci projektu PHARE (projekt EU) zorganizoval v roce 1999 velký projekt kulturní spolupráce mezi Brnem a Vídní, kterým přispěl ke znovunavázání kulturních vazeb mezi oběma městy.
V roce 2001 uvedl v trnavském divadle Jána Palárika představení slovenské národní operety Mikuláše Schneidera Trnavského „Bellarosa“. V Klicperově divadle v Hradci Králové „Nepohodlný Indián – soap western pro nového člověka“, vlastní adaptace dvou Nestroyových komedií „Chudoba cti netratí“ v trnavském divadle.
Je autorem titulů
Textové a hudební úpravy
Král Lear (Klicperovo divadlo Hradec Králové) premiéra SEZONA 1998/1999 - Hudba
Fantom, čili Krvavá opera premiéra SEZONA 2004/2005 - Autor libreta
Inscenátor
Fantom, čili Krvavá opera premiéra SEZONA 2004/2005 - Režie
Mai 68 (Národní divadlo Brno) premiéra SEZONA 2007/2008 - Režie