Ladislav Dušek
Datum narození
14.06.1943
Datum úmrtí
16.10.2020
Životopis
Narodil se v Praze, zemřel v Liberci. Herectví vystudoval na Lidové konzervatoři. Po jejím absolutoriu zahájil v druhé polovině 60. let v Žižkovském divadle svoji hereckou dráhu. Nejprve jako amatér v tehdy populárním divadle Excelsior, několikrát se v menších rolích objevil i v Činohře Národního divadla. V roce 1969 nastoupil do angažmá v mosteckém divadle, kde se stal členem stálého souboru Divadla pracujících (dnes Městské divadlo). Sehrál zde mnoho rolí různého charakteru a naučil se zde postupně řemeslu profesionálního herectví. A projevil tu také svůj zásadový občanský postoj, kdy bez ohledu na svou kariéru a proti většině svých kolegů hlasitě odmítl podepsat tzv. Antichartu.

V roce 1989 podepsal prohlášení Několik vět a v témže roce (na jaře) se rodina přestěhovala z Mostu do Liberce, kde nastoupil do souboru Divadla F. X. Šaldy. V září se v divadle uvedl hned několika rolemi v adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále v režii Petra Palouše. V listopadu se pak stal jedním z významných hybatelů divadelní stávky, kdy spoluorganizoval převzetí divadla a mítinky s publikem a kdy byl aktivní i v mimodivadelních akcích listopadové revoluce. V 90. letech zasedal ve dvou volebních obdobích v liberecké radnici jako člen zastupitelstva a zároveň člen městské rady. Přesto zůstal bez politické příslušnosti, vždy vystupoval jako nezávislý politik.

Jeho životní osudy zachytil projekt Paměť národa. V červnu 2019 získal pamětní Medaili města Liberec. Otec divadelní režisérky Kateřiny Duškové.

Zdroj: www.divadelni-noviny.cz, 17. 10. 2020
Role
Antonius a Kleopatra premiéra SEZONA 1966/1967 - Antoniova stráž
Strakonický dudák premiéra SEZONA 1967/1968 - Kuba
Macbeth premiéra SEZONA 1968/1969 - Mladý Siward