Saša Leontěv
Datum narození
12.06.1897
Datum úmrtí
24.08.1942
Životopis
Tanečník a choreograf Saša Leontěv (psáno též Leontjev, Leontieff či Leontjew, vlastním jménem Alexander Katz) pocházel z židovské rodiny. Narodil se v lotyšské Rize 12. června 1897. Později žil v Rakousku, Německu a Francii, poté se uchýlil do Československa. Zemřel v koncentračním táboře v Mauthausenu 24. srpna 1942 (podle dosud neověřeného tvrzení českých pamětníků na základě udání baletní mistryně Národního divadla v Praze Jelizavety Nikolské).
Detaily z jeho života nejsou známé. Jako mladý tančil s Ellen Petzovou-Cleveovou a spolupracoval s jejím manželem, malířem a scénografem Ludwigem Kainerem. V Berlíně byl koncem 20. let v kontaktu se školou tanečníků ruského původu Tatiany a Viktora Gsovských, která byla otevřena v roce 1928. V letech 1928–1930 byl baletním mistrem Vídeňské státní opery. Mezinárodně byl nejvíc znám jako interpret hlavních postav v modernistických baletech Legenda o Josefovi Richarda Strausse a Podivuhodný mandarín Bély Bartóka.
V roce 1922 ztvárnil Josefa v inscenaci Legendy o Josefu Heinricha Kröllera v pražském Národním divadle. Od roku 1925 vystupoval pravidelně s tanečnicí Zdenou Podhajskou. V roce 1927 vystupoval Leontěv spolu s Ami Schwaningerovou v Novém německém divadle v Praze a na dalších našich scénách v inscenacích Schnitzlerovy pantomimy Závoj Pierotčin a baletu Podivuhodný mandarín v režii a choreografii Maxe Semmlera. Se Semmlerem a Schwaningerovou podnikl rozsáhlé turné po Evropě.

Zdroj a další informace: http://www.tanecniaktuality.cz/sasa-leontjev-tanecnik-niternosti/

Role
Legenda o Josefu premiéra SEZONA 1921/1922 - Josef
Fotogalerie
Leontěv, Saša (SOP)