Musica non grata – Krása... a přece znějí dál! (Koncert)
Státní opera, od 07.04.2021 do 07.04.2021 (1x)
Předloha
Musica non grata – Krása... a přece znějí dál!
Suita z opery Brundibár - Hans Krása
Popis
Krátký film Krása se zaměřuje na jednu z nejdojemnějších a nejznámějších oper 20. století: dětskou operu Brundibár. Pražský rodák Hans Krása vytvořil, po deportaci do pracovního tábora v Terezíně, „terezínskou verzi“ své opery, kterou uvězněné děti provedli 55x. Hans Krása umírá ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau v roce 1944.

Netradičního vizuálního zpracování této suity se ujala operní režisérka Magdalena Švecová: „Hlavní inspirací je hudba jako živel, který nelze umlčet, žije v proměnách času, přežívá různé režimy, zákazy, příkazy. Nástroje se rozezní v rukou několika generací, ozvěny z minula nacházejí rezonanci v době současné. Děj dětské opery není v našem pojetí nijak ilustrován. To, že dílo bylo vytvořeno pro děti, zde připomíná postava holčičky, která zároveň symbolizuje hravost, nevinnost, bezstarostnost, křehkost... Dětské oči nesoudí a nesnaží se zastavit čas. Děti dokáží vykouzlit živý přítomný okamžik, roztančit obrazy, tóny i stíny. Smutek, tíha nesvobody a strach, který provázel neradostné dny terezínské, je zde naznačen jen velmi lehce, aby směrem vzhůru pokynul naději v podobě bělostných křídel.“

Orchestr Státní opery představuje suitu v aranžmá Davida Mathewse.

Projekt Musica non grata vznikl za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze.

Koncert byl natočen na záznam a zhlédnout jej bylo možné v době zavřených divadel z důvodu pandemie koronaviru na kanálu YouTube.com.

Délka záznamu: 21 minut.
Záznam koncertu online na kanálu YouTube.com v rámci projektu Musica non grata.
Inscenátoři
Choreografie : Petr Jirsa
Role
Děvčátko : Adéla Plachetková
Spolupracovali
Animace : Tomáš Hrůza
Aranžmá : David Matthews
Postprodukce záznamu : Tomáš Hrůza
Světelný design : Jan Dörner