Kytice (Pražský komorní balet) (Balet)
Stavovské divadlo, od 01.05.2019 do 01.05.2019 (1x)
Předloha
Popis
Účinkují sólisté Pražského komorního baletu, členové souboru Laterna magika, studenti a pedagogové Tanečního centra Praha a děti z Baletní přípravky Národního divadla. Hraje Filharmonie Hradec Králové. Spolupracují technické složky PKB a Stavovského divadla. Producent Balet Praha, o.p.s. Koproducenti: Taneční centrum Praha, konzervatoř a gymnázium, Filharmonie Hradec Králové.

Erbenova sbírka veršovaných balad Kytice patří k pokladům české poezie a literatury. Je to souhrn obrazů a příběhů, které jsou povětšinou prodchnuty náladami a situacemi lyrickými, melancholickými, ale i temnými a děsivými. Přestože nám nemálo z balad ve svém konci nabízí jen tratoliště krve a slz, pocit z díla jako celku je přece jen trochu jiný. Jakýsi odraz ode dna, kdy tušíme, že po noci přijde zase den, žal bude vystřídán radostí a že smrt a zánik jsou neodmyslitelným podhoubím pro život nový. A přeneseme-li se konkrétněji ke struktuře jednotlivých balad, nemůžeme rovněž nevnímat jistou archetypální trojici: Vina - Trest - Vykoupení.
Nové taneční divadlo Petra Zusky se opírá především o symboliku výše zmíněného. Je inspirováno sedmi, respektive deseti konkrétními básněmi sbírky, nepůjde však o jejich divadelní převyprávění. Někdy se jedná jen o malou "esenci", jindy zase o drobnou "úpravu" dotyčné dějové linie, za účelem vzájemného prolínání a symbolických návazností mezi baladami.
Pro soubor Pražského komorního baletu vytvořil Petr Zuska v období mezi lety 1994 a 2002 celkem sedm nových opusů. Možná ne náhodou byl (před pětadvaceti lety) tím prvním z nich "balítek" s názvem Šibeničky. Šlo o české a moravské lidové balady v hudebním ztvárnění Jiřího Tichoty s jeho legendárním Spirituál Kvintetem. Tentokrát však půjde o symfonickou hudbu, nově zkomponovanou přímo pro toto představení, jejíž autorem je multitalentovaný umělec Ondřej Brousek. Výtvarná stránka představení se opírá o scénografa Jana Duška, výtvarníka kostýmů Pavla Knolleho a světelného designera Daniela Tesaře. Dramaturgem a autorem celkového strukturálně-významového rámu je básník a režisér Tomáš Vondrovic.

Délka představení: 1 hodina 20 minut.
V rámci cyklu Host Baletu ND.
Textové a hudební úpravy
Scénář : Petr Zuska
Inscenátoři
Dirigent : Jan Kučera
Dramaturgie : Tomáš Vondrovic
Choreografie : Petr Zuska
Kostýmy : Pavel Knolle
Režie : Petr Zuska
Scéna : Jan Dušek
Spolupracovali
Asistent choreografie : Igor Vejsada, Linda Svidró
Inspicient : Jiří Vrátil
Jevištní mistr : Michal Fojtík
Koncertní mistr : Václav Zajíc
Pedagog Baletní přípravky ND : Pavla Zusková
Světelný design : Daniel Tesař