Mozartovy narozeniny 2023 (Koncert)
Stavovské divadlo, od 27.01.2023 do 28.01.2023 (2x)
Předloha
Symfonie č. 38 D dur "Pražská", KV 504 - Wolfgang Amadeus Mozart
Předehra k opeře Don Giovanni - Wolfgang Amadeus Mozart
Mozartovy narozeniny 2023 -
Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll, KV 491 - Wolfgang Amadeus Mozart
Popis
Program koncertu k 267. Mozartovým narozeninám představuje tři díla jeho vrcholného tvůrčího období, které je velmi výrazně spojeno s Prahou. Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c-moll vznikl ve stejném období jako Figarova svatba, která první opravdový úspěch zažila koncem roku 1786 v Praze. V té době zkomponoval Mozart svoji 38. symfonii, kterou s sebou přivezl v lednu 1787 při svojí první návštěvě Prahy. Poprvé ji zde provedl 19. ledna. Na základě mimořádného ohlasu Mozartových děl i popularity jeho osobnosti u Pražanů objednal divadelní impresário Pasquale Bondini u zbožňovaného skladatele novou operu. Mozart tak 29. října 1787 ve Stavovském divadle světu poprvé představil svého Dona Giovanniho. Předehru k této „opeře oper“ dokončil podle všeho v Praze.
Mladý rakouský dirigent koncertu Christoph Koncz jako by kráčel v Mozartových šlépějích. Už od čtyř let projevuje výrazný hudební talent jako houslista a v posledních letech rovněž jako dirigent působící u špičkových orchestrů. Dávno renomovaný americký klavírista Robert Levin vystoupil během své bohaté umělecké dráhy na mnoha světových pódiích, spolupracoval s vynikajícími dirigenty a orchestry a nahrával pro prestižní společnosti. Jeho specializací je právě dílo Wolfganga Amadea Mozarta.
Kombinace Mozartových skladeb v podání Orchestru Národního divadla, dirigenta Christopha Koncze, klavíristy Roberta Levina a génia loci Stavovského divadla je příslibem mimořádného zážitku.

Délka koncertu 1 hodina 35 minut, 1 přestávka.
Účinkuje Orchestr Národního divadla. Partnerem koncertu je společnost Bechstein.
Inscenátoři
Dirigent : Christoph Koncz
Role
Klavír : Robert Levin
Spolupracovali
Inspicient : Ondřej Scholtz
Koncertní mistr : Ondřej Hás