Motýli z Terezína (Opera Nova 2024) (Opera)
Sborový sál Státní opery, od 18.06.2024 do 19.06.2024 (4x)
Popis
Historie nám ukazuje, že jako lidstvo máme tendenci zapomínat na svou minulost a na to, co je v životě podstatné. To, co dětem v terezínském koncentračním táboře pomáhalo přežít, by pro nás mělo být inspirací a podnětem k tomu, abychom aktivně přemýšleli, jak řešit mnohé problémy, kterým dnes čelíme. Opera vyzývá diváky k zamyšlení nad tím, že stát nohama na zemi a přitom si zachovat představivost a zdravý „vnitřní svět“, to jsou základní kameny, kterými je třeba dnes dláždit cesty, po kterých zítra naše děti půjdou.

Motýli z Terezína je opera pro děti, jejímž autorem je skladatel a dirigent Charles Baumstark a libreto k ní napsala violoncellistka Lola Ramirez Casanova, která se rozhodla věnovat výzkumu umělecké činnosti v terezínském koncentračním táboře. V roce 2021 zahájila ve spolupráci s hudební školou v Anjou Bleu vzdělávací projekt „Et Terezín Chantait (A Terezín zpíval…). Cílem projektu bylo zvýšit povědomí dětí o šoa a zároveň využít operu Brundibár jako pedagogickou pomůcku pro výuku v pěveckých třídách hudební školy. Po pedagogickém a lidském úspěchu projektu se hudební škola v Anjou Bleu rozhodla v tomto směru bádání pokračovat a projekt rozšířit. Požádala tedy Charlese Baumstarka o novou operu pro děti a napsání libreta bylo svěřeno Lole Ramirez Casanova.

Inspirována každodenním životem těchto „malých dušiček“ v Terezíně, autorka operu nakonec koncipovala tak, že vsadila na dvojí plán: za určitou zdánlivou lehkostí textu jsou Motýli z Terezína především bránou k diskuzím, otázkám a úvahám. Jádrem poslání opery je klást si otázky o budoucnosti ve světle minulosti.

Představení vzniklo ve spolupráci s projektem Národního divadla Musica non grata, za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo.

Délka představení je 1 hodina, bez přestávky.
Představení je součástí festivalu Opera Nova. Účinkuje Orchestr Národního divadla a Kühnův dětský sbor pod vedením Elišky Hrubé Toperczerové.
Textové a hudební úpravy
Inscenátoři
Sbormistr Kühnova dětského sboru : Eliška Hrubá-Toperczerová
Spolupracovali
Pohybová spolupráce : Eliška Hrubá-Toperczerová
Jevištní mistr : Pavel Dautovský
Korepetice : Martin Šaroch
Mistr světel : Filip Wiesner
Režijní spolupráce : Eliška Hrubá-Toperczerová
Fotogalerie
Motýli z Terezína - 18.06.2024 Ch. Baumstark, E. Hrubá-Toperczerová, M. Stránská, Kühnův dětský sbor
Foto: Hana Görlichová
Motýli z Terezína - 18.06.2024, autor a dirigent Charles Baumstark
Foto: Hana Görlichová
Motýli z Terezína - 18.06.2024, členové Kühnova dětského sboru
Foto: Hana Görlichová
Motýli z Terezína - 18.06.2024, členové Kühnova dětského sboru
Foto: Hana Görlichová
Motýli z Terezína - 18.06.2024, členové Kühnova dětského sboru
Foto: Hana Görlichová
Motýli z Terezína - 18.06.2024, Markus Palatka (Požírač snů) a členové Kühnova dětského sboru
Foto: Hana Görlichová
Motýli z Terezína - 18.06.2024, Markus Palatka (Požírač snů) a členové Kühnova dětského sboru
Foto: Hana Görlichová
Motýli z Terezína - 18.06.2024, uprostřed Charles Baumstark a Ondřej Hás; členové orchestru, diváci
Foto: Hana Görlichová
Motýli z Terezína - 18.06.2024,zkouška: Jiří Chvála (sbormistr KDS) a členové Kühnova dětského sboru
Foto: Hana Görlichová