Miloš Forman
Datum narození
18.02.1931
Datum úmrtí
13.04.2018
Životopis
Režisér a dramatik. Narozen v Čáslavi, zemřel v Danbury (Connecticut, USA). Když mu bylo sedm let, jeho rodiče byli zatčeni gestapem a později zemřeli v nacistických koncentračních táborech. Miloš byl vychováván příbuznými. O divadlo se začal zajímat jako žák internátní školy pro válečné sirotky. Mimořádně ho zaujaly především komedie Charlieho Chaplina a Bustera Keatona, stejně jako westerny Johna Forda.

Po absolutoriu FAMU napsal své první scénáře a natočil dva krátké polodokumentární filmy. V roce 1963 režíroval svůj první celovečerní snímek Černý Petr, který je autobiografickou výpovědí teenagera žijícího na malém městě. Film měl úspěch na různých filmových přehlídkách včetně mezinárodních festivalů v Cannes, Montrealu a New Yorku. Díky tomuto úspěchu Forman poprvé navštívil Spojené státy americké. Jeho dva následující filmy, Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří má panenko (1967), přinesly režisérovi další mezinárodní uznání. Během sovětské invaze do Československa v srpnu 1968 byl v Paříži, kde jednal o natočení svého prvního amerického filmu. Nakrátko se vrátil do Prahy a poté odjel do New Yorku na natáčení Taking Off. Tento film se stal oficiálním americkým soutěžním snímkem na festivalu v Cannes v roce 1971, kde obdržel cenu poroty. V USA se usadil natrvalo. Dále se podílel na dokumentárním projektu osmi režisérů o Olympijských hrách v Mnichově v roce 1972 nazvaném Viděno osmi, do kterého přispěl částí věnovanou desetiboji.

V roce 1973 předali producenti Michael Douglas a Saul Zaentz režisérovi výtisk románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem a navrhli mu režírování filmové verze. Tento snímek vyhrál pět nejvyšších kategorií Ceny filmové akademie 1975 – nejlepší film, scénář, herec a herečka, a Forman si odnesl sošku Oscara za nejlepší režii. Po tomto snímku natočil filmovou verzi úspěšného muzikálu Hair (1979) a adaptaci románu E. L. Doctorowa Ragtime (1981). S producentem Saulem Zaentzem se znovu setkal osm let po Přeletu nad kukaččím hnízdem při spolupráci na filmu Amadeus (1984). Za tento film, který vyhrál celkem osm Cen filmové akademie včetně ceny za nejlepší film, Forman opět získal Oscara za nejlepší režii filmu. Dále natočil filmy Valmont (1989) s Annette Bening a Colinem Firthem v hlavních rolích, Lid versus Larry Flynt (1996) a Muž na měsíci (1999) o životě komika Andy Kaufmana, kterého ztvárnil Jim Carrey. Na filmu Goyovy přízraky potřetí spolupracoval s producentem Saulem Zaentzem.

Za realizaci Dobře placené procházky v Národním divadle získal společně se svými syny Petrem a Matějem Cenu Sazky a Společnosti pro Divadelní noviny (2007).
Textové a hudební úpravy
60 let Laterny magiky premiéra SEZONA 2017/2018 - Scénář
Inscenátor
Dobře placená procházka premiéra SEZONA 2006/2007 - Režie