Johannes Chum
Životopis
Host opery Národního divadla.
Tenorista Johannes Chum získal své první hudební vzdělání jako člen dětského pěveckého souboru Wiener Sängerknaben. Jako sólista pak debutoval v roce 1994 v St. Pölten jako Lysander (Britten: Sen noci svatojánské) a své první angažmá získal v Stadttheater Klagenfurt, pro které nastudoval mj. Jaquina (Beethoven: Fidelio), Mozartova Tita (La clemenza di Tito) a Belmonta (Únos ze serailu). V roce 1995 debutoval ve Wiener Musikverein pod vedením Ingo Metzmachera (Kurt Weill: Sedm smrtelných hříchů maloměšťáků).
Za svou dosavadní pěveckou kariéru spolupracoval s dirigenty, jakými jsou Sylvian Cambreling, Riccard Chailly, Dennis Russell Davies, Leopold Hager, Nikolaus Harnoncourt, Richard Hickox, René Jacobs, Fabio Luisi, Sir Charles Mackerras, Ingo Metzmacher a Sir Roger Norrington.
Na Haydnově festivalu v Eisenstadtu vystoupil Johannes Chum jako Germando (Haydn: Pustý ostrov) a Rinaldo (Haydn: Armida), Tamina (Mozart: Kouzelná flétna) zpíval v inscenaci Harryho Kupfera na Mozartwoche v Salcburku. V inscenaci Gluckovy opery Orfeo a Euridyka bruselského Théâtre de la Monnaie ztělesnil role Pastýře a Ducha a v rámci hostování s touto operou vystoupil v Paříži a New Yorku (dir. René Jacobs). Dále hostoval v Staatsoper a Komische Oper v Berlíně, ve Frankfurtu, na festivalu v Bregenzi (Michel v Martinů Juliettě), v Opéra National (Bastille) v Paříži a absolvoval evropské turné s koncertním provedením Berliozova Benvenuta Celliniho pod vedením Sira Rogera Norringtona. Dále zpíval Mozartova Lucia Silla (dir. Adam Fischer, Amsterdam), v Monteverdiho Korunovaci Poppey (Frankfurt), Stravinského Krále Oidipa (Praha), Mozartova Ferranda v Così fan tutte (dir. Kirill Petrenko, režie Peter Konwitschny, Komische Oper Berlin), Tita (Theater an der Wien) ad.
Aktualizace: 2007
Role
La clemenza di Tito – Titus premiéra SEZONA 2006/2007 - Tito
Olimpiade premiéra SEZONA 2012/2013 - Clistene
Fotogalerie
La clemenza di Tito - 14.10.2006, Johannes Chum (Tito)
Foto: Hana Smejkalová
La clemenza di Tito - 14.10.2006, Johannes Chum (Tito)
Foto: Hana Smejkalová
La clemenza di Tito - 14.10.2006, Johannes Chum (Tito)
Foto: Hana Smejkalová
La clemenza di Tito - 14.10.2006, Johannes Chum (Tito), Anke Herrmann (Servilia)
Foto: Hana Smejkalová
La clemenza di Tito - 14.10.2006, Johannes Chum (Tito), Kate Aldrich (Sesto)
Foto: Hana Smejkalová
La clemenza di Tito - 14.10.2006, Kate Aldrich (Sesto), Johannes Chum (Tito)
Foto: Hana Smejkalová
Olimpiade - 02.05.2013 Johannes Chum (Clistene)
Foto: Hana Smejkalová
Olimpiade - 02.05.2013 Johannes Chum, Tehila Nini Goldstein, Kateřina Kněžíková, Raffaella Milanesi
Foto: Hana Smejkalová
Olimpiade - 02.05.2013 K.Kněžíková (Aristea), J.Chum (Clistene), R.Milanesi (Megacle)
Foto: Hana Smejkalová