Martina Masaryková
Životopis
Pochází z Považské Bystrice. V roce 1997 absolvovala studium zpěvu na konzervatoři v Žilině ve třídě Ireny Lukáčové. Ve studiu zpěvu pokračovala na VŠMU v Bratislavě ve třídě prof. Dagmar Bezačinské, které ukončila v roce 2004. Navštěvovala mistrovské interpretační kurzy v Piešťanech pod vedením Magdalény Hajóssyové.
Ještě jako studentka Církevní konzervatoře se v roce 1999 zúčastnila 2. ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Lucie Poppové. O rok později už ve své kategorii získala dvě vynikající ocenění: 2. cenu na 16. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského a stejného umístění dosáhla také na 35. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěžě Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V roce 2001 získala cenu za nejlepší interpretaci koloraturních árií na 9. ročníku mezinárodní pěvecké soutěžě Ady Sari – Festivalu vokálního umění v polském městě Nowy Sacz.
Velmi úspěšně se představila na jevišti opery Slovenského národního divadla, kde účinkovala v inscenaci Mistrovská lekce Marie Callas, vynikající byl také její debut v roli Královny noci (Mozart: Kouzelná flétna), stejně jako ve Smetanově Hubičce či Tajemství. Zároveň hostuje ve Státní opeře v Bánské Bystrici a v Košicích. Účinkovala se Symfonických orchestrem Slovenského rozhlasu i se Slovenskou filharmonií (Carmina burana, Německé requiem). V roce 2003 zazářila na Galakoncertě věnovaném M. Callas v rámci operní části festivalu Zámecké hry zvolenské. Zpívala také na Galakoncertě P. Dvorského a J. Obrazcové. Účinkovala na mnoha sólových koncertech doma i v zahraničí (Itálie, Česká republika, Polsko, Rakousko, Maďarsko, Japonsko, Španělsko). Zpívala pro španělskou i anglickou královskou rodinu. Od května 2006 hostuje v Janáčkově opeře v Brně (Královna noci), koncem roku 2008 debutovala v Slovenském národním divadle v nejtěžším koloraturním partu Zerbinetty ve Straussově opeře Ariadna na Naxu. V tomtéž roce absolvovala turné po Japonsku s operou Národního divadla v Praze. V slovenské premiéře se představila na festivalu Zámecké hry zvolenské (2009) v titulní roli Lindy v Donizettiho opeře Linda di Chamounix ve spolupráci s banskobystrickou operou pod režijním vedením B. Klimové (dcery pěvkyně Edity Gruberové).
V opeře Slovenského národního divadla nastudovala roli Královny noci pod taktovkou F. Heidera. Koncertuje se Slovenskou filharmonií a představila se také na Bratislavských hudebních slavnostech 2009. Na svém kontě má několik nahrávek se Slovenským rozhlasem a Slovenskou televizí.
V Národním divadle nastudovala Offenbachovu Olympii (Hoffmannovy povídky) a Mozartovu Blondu (Únos ze serailu).
Aktualizace: květen 2011
Role
Kouzelná flétna premiéra SEZONA 2000/2001 - Královna noci
Hoffmannovy povídky premiéra SEZONA 2009/2010 - Olympia
Únos ze serailu premiéra SEZONA 2010/2011 - Blonda
Kouzelná flétna (SOP) premiéra SEZONA 2011/2012 - Královna noci
Kouzelná flétna premiéra SEZONA 2014/2015 - Královna noci
Galakoncert orchestru Státní opery a sólistů premiéra SEZONA 2016/2017 - Sólisté
Fotogalerie
Hoffmannovy povídky - 06.03.2010, Martina Masaryková (Olympia), sbor
Foto: Hana Smejkalová
Hoffmannovy povídky - 06.03.2010, Richard Samek, Martina Masaryková, Václav Lemberk
Foto: Hana Smejkalová