Paul Zoller
Životopis
Po studiu architektury ve Vídni, Berlíně a Spojených státech amerických pracoval innsbrucký rodák Paul Zoller jako architekt a zúčastnil se řady architektonických soutěží a výstav. Poté absolvoval studia scénografie na Akademie der bildenden Künste ve Vídni u Ericha Wondera.
Je autorem scény i kostýmů k desítkám operních a baletních inscenací (Lohengrin, Don Pasquale, Madama Butterfly, Hoffmannovy povídky, Čarostřelec, Peter Grimes, Turandot, Rigoletto, Don Giovanni, Tosca, Strašidlo cantervillské; Chaplin, Weihnachtsgeschichte, Carmina burana, Rachmaninow ad.). Výtvarně spolupracoval s režiséry, jako jsou např. Andreas Homoki, Thilo Reinhardt, Lorenzo Fioroni, Jetzke Mijensken, George Tabori, a je častým spolupracovníkem choreografa Maria Schrödera.
Jeho práci znají diváci renomovaných scén, mj. Deutsche Oper Berlin, Opernhaus Zürich, Staatsoper Hamburg, Theater Basel, Oper Leipzig, Aalto- Opernhaus Dortmund, Nationaltheater Weimar, Gärtnerplatztheater München či Hebbeltheater Berlin, a slavných festivalů: např. Münchner Musikbiennale nebo mezinárodního festivalu v Aix-en-Provence. Dvakrát byl nominován na německou divadelní Cenu Faust. Věnuje se také pedagogické činnosti – je docentem Technische Universität Berlin – i současným performancím a instalacím v různých galeriích a kulturních institucích.
Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské
Inscenátor
Chaplin (Národní divadlo moravskoslezské) premiéra SEZONA 2016/2017 - Scéna, Kostýmy