Chaplin (Národní divadlo moravskoslezské) (Balet)
Stavovské divadlo, od 11.02.2017 do 11.02.2017 (1x)
Popis
Mužíček s knírkem, buřinkou a hůlkou je známý po celém světě. Ale kdo se vlastně skrývá za touto postavou? Mario Schröder přemýšlel o tomtéž, když vytvářel balet Chaplin. Svým vzestupem ke slávě vzbudil Chaplin zájem veřejnosti. Klaun se stal politickou postavou. Nicméně američtí konzervativci se stavěli k Chaplinovu přesvědčení se značnou nedůvěrou. Pro podezření z podpory komunismu byl nakonec vyhoštěn ze země.
Německý choreograf Mario Schröder svého Chaplina líčí jako fascinující a složitou osobnost plnou protikladů, postihuje Chaplinovu charakteristickou kombinaci dojemně přímé klaunské komiky, soucitu a smyslu pro spravedlnost v nespravedlivém světě. Původně hravá groteska se tak stává výpovědí o základních etických a obecně lidských souvislostech.
Balet byl s velkým úspěchem uveden v Lipsku a natočen jako taneční televizní film. V roce 2015 se uskutečnila česká premiéra v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a v únoru 2017 byl představení v rámci hostování NDM také v Praze.
Současný balet na hudební koláž z děl skladatelů 19. a 20. století. Spoluúčinkují členové souboru baletu Národního divadla moravskoslezského.
Inscenátoři
Choreografie : Mario Schröder
Kostýmy : Paul Zoller
Scéna : Paul Zoller
Role
Tulák : Ayuka Nitta
Chaplin : Koki Nishioka
Paulette Goddard : Barbora Šulcová
Diktátor (Hitler) : Giordano Bozza
Spolupracovali
Asistent choreografie : Isis Calil de Albuquerque, Roman Slomski
Světelný design : Daniel Tesař