Adam Kruszewski
Datum narození
25.11.1958
Životopis
Polský barytonista, absolvent hudební akademie ve Varšavě (1985), laureát pěveckých soutěží v holandském Hertogenbosch (1987), polské Krynici (soutěž Jana Kiepury, 1988), v brazilském Rio de Janeiro (1989) a francouzském Nantes (1989). Po ukončení vysokoškolského studia se připojil k varšavské Komorní opeře, kde zpíval stěžejní úlohy v operách Donizettiho, Mozarta a Rossiniho doma i na četných zájezdech tohoto souboru.
V sezoně 1990/91 byl sólistou Komorní opery ve Vídni, kde zpíval Malatestu v Donu Pasqualovi a Hraběte Almavivu ve Figarově svatbě včetně turné po Japonsku, Jižní Koreji a Číně. Rokem 1993 započala jeho spolupráce s Polskou národní operou (Teatr Wielki) ve Varšavě, kde postupně vytvořil celou řadu hlavních postav svého oboru v klasickém i soudobém repertoáru – Figaro v Lazebníkovi sevillském, Adam v Pendereckého opeře Ztracený ráj, Macbeth, René Anckarström v Maškarním plesu, Albert ve Wertherovi, Sharpless v Madama Butterfly, Don Giovanni, Mefistofeles ve Faustově prokletí, Stanislas Leszczynski v Pendereckého opeře Král Ubu, titulní role v Szymanovského Králi Rogerovi. V roce 2001 sklidil mimořádný úspěch jako Mečník v Moniuszkově Strašném dvoře. Následoval Jago ve Verdiho Otellovi, Don Alvaro v Rossiniho Cestě do Remeše, Scarpia v Tosce, Amonasro v Aidě, Cestující v Brittenově Řece Sumidě, Lord Enrico Ashton v Lucii di Lammermoor ad.
Mimo svou vlast vystupoval převážně jako koncertní pěvec, např. v Opéra Bastille v Paříži, s BBC Skotským orchestrem v Glasgowě, ve Státním divadle v Pretorii, s rozhlasovým orchestrem v Saarbrückenu, v Teatro La Fenice v Benátkách. Na koncertu v Zabrze sestaveném z ukázek z Dona Carlose a Bohémy zpíval spolu s Plácidem Domingem, při zájezdu polské opery do Japonska se objevil v Otellovi po boku Josého Cury jako Jago.
Role
Tannhäuser (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1992/1993 - Wolfram von Eschenbach