Pavol Bršlík
Další používaná jména
Pavol Breslik
Životopis
Host opery Národního divadla.
Narodil se roku 1979 na Slovensku. Zpěv vystudoval na žilinské konzervatoři, později na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a v sezoně 2002/2003 pokračoval v operním studiu CNIPAL v Marseille. Své pěvecké vzdělání dále rozvíjel na mistrovských kurzech u Yvonne Minton, Mady Mesplé, Petera Dvorského a Williama Matteuzziho. Roku 2000 vyhrál Mezinárodní pěveckou soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech; v roce 2005 byl německým časopisem Opernwelt označen titulem „mladý pěvec roku“.
V letech 2003-06 získal Pavol Breslik angažmá ve Staatsoper Berlin, kde nastudoval role, jakými jsou Mozartovi Ferrando (Cosi fan tutte), Tamino (Kouzelná flétna) a Don Ottavio (Don Giovanni), Nemorino (Donizetti: Nápoj lásky), Kudrjáš (Janáček: Káťa Kabanová) a Simpleton (Musorgskij: Boris Godunov). Roli Ferranda zpíval také v Teatro Giuseppe Verdi v Terstu, Piccolo Teatro v Miláně a v bruselském Théâtre de la Monnaie; jako Tamino se představil na festivalech v Glyndebourne, Aix-en-Provence a na Wiener Festwochen, v Theater an der Wien a v Bayerische Staatsoper v Mnichově.
V uplynulých sezonách vystoupil např. jako Jaquino (Beethoven: Fidelio) a Evangelista (Bach: Janovy pašije) v Théâtre du Châtelet v Paříži, jako Belmonte (Mozart: Únos ze serailu) v Bruselu, Nemorino v Berlíně, Ferrando v Glyndebourne, Tamino v londýnské Royal Opera House Covent Garden, Idamante (Mozart: Idomeneo) a Lenský (Čajkovskij: Evžen Oněgin) v mnichovské Bayerische Staatsoper, Don Ottavio v berlínské Staatsoper a na festivalu v Salcburku a jako Alfréd ve Straussově operetě Netopýr v Grand Théâtre de Geneve.
K jeho budoucím uměleckým plánům patří mj. nastudování role Gennara (Donizetti: Lucrezia Borgia) v Mnichově, debut v newyorské Metropolitan Opera v roli Dona Ottavia a Ferranda, dále vystoupení v berlínské Staatsoper (Belmonte) a Deutsche Oper (Macduff ve Verdiho Macbethovi), v Londýně (Ferrando a Don Ottavio), ve Vídni (Lenský a Tamino), v Barceloně (Belmonte).
Na koncertních pódiích se představil např. na BBC Proms’ v Janáčkově Glagolské mši s London Philharmonic Orchestra pod taktovkou Kurta Masura; na edinburském festivalu v Beethovenově oratoriu Kristus na hoře Olivetské a Mši C-Dur s Dresdner Philharmonie; s London Symphony Orchestra a Sirem Colinem Davisem, ad. V plánu má vystoupení v Beethovenově 9. symfonii a v Mendelssohnově Eliáši s Orchestre National de France za řízení Kurta Masura a pod taktovkou Riccarda Mutiho bude zpívat v Berliozově Romeovi a Julii s Bayerischer Rundfunk Symphonieorchester.
Na svém uměleckém kontě má Pavol Breslik oceňovanou nahrávku Händelova oratoria Il trionfo del tempo e del disinganno za řízení Emmanuelly Haim pro Virgin Classics (2007) a Dvořákovo oratorium Stabat Mater pro vydavatelství Naive (2007).
Aktualizace: březen 2009
Role
Don Giovanni (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2001/2002 - Don Ottavio
Don Giovanni (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2001/2002 - Don Ottavio
Kouzelná flétna (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2002/2003 - Tamino
Mozartovy narozeniny 2010 premiéra SEZONA 2009/2010 - Tenor
La traviata (Slovenské národné divadlo) premiéra SEZONA 2021/2022 - Alfredo Germont