Luigi Pirandello
Datum narození
28.06.1867
Datum úmrtí
10.12.1936
Životopis
Italský dramatik a spisovatel. Narodil se ve městě Agrigento, zemřel v Římě. Jeho otec i matčini bratři bojovali v Garibaldiho vojsku, rodinná vlastenecká tradice poznamenala jeho mládí i pozdější zklamání italskými poměry. Po gymnáziu se vyhnul obchodní činnosti a s matčinou pomocí odešel na filozofickou fakultu do Říma a později do Bonnu, kde v roce 1891 dokončil studium filologie. Po návratu domů se oženil a žil v Římě, kde se věnoval literární práci. Zpočátku vydal několik básnických sbírek, později začal psát povídky, roku 1901 vydal svůj první román.

K námětům svých povídek se často vracel ve svých pozdějších dramatech. Důlní katastrofa způsobila finanční úpadek jeho rodiny a nervový otřes jeho ženy, která pak musela být dlouhodobě léčena. Z těchto důvodů musel Pirandello přijmout místo profesora stylistiky na Vysoké dívčí pedagogické škole, kde působil dlouhá léta, dokud mu divadelní úspěchy neumožnily věnovat se výhradně tvůrčí práci. Ve finanční tísni v roce 1904 velmi rychle napsal román Nebožtík Mattia Pascal, první dílo, které mělo ohlas i za hranicemi. Začal psát pro divadlo jako nářeční dramatik, dramatu se pak výhradně věnoval několik následujících let. V tomto období vznikla velká část jeho komedií. Skandální premiéra komedie Šest postav hledá autora (1921) měla vzápětí nevídaný úspěch, a Pirandello tak pronikl i na zahraniční scény (též do Československa).

V roce 1925 se stal i režisérem a divadelním ředitelem. Z iniciativy umělců různých profesí vzniklo tzv. Divadlo jedenácti, které mělo uvádět hry současných italských autorů. V roce 1934 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Na cestě ze Stockholmu se Pirandello podruhé zastavil v Praze, aby se zúčastnil světové premiéry své hry Člověk ani neví jak, provedené v Národním divadle. V jeho tvorbě z posledního období je patrný vliv evropské expresionistické dramatiky. Autor, který byl vždy připoután k realitě života jako by chtěl vytvořit novou skutečnost, octl se na prahu symbolistického umění, které dříve programově odmítal.

zdroj: Slovník světových dramatiků. Italští autoři, Praha, Divadelní ústav 1983.

Pracovní text hry Rozkoš počestnosti, z repertoáru Divadla na Vinohradech (1927), v knihovně archivu ND, sign. r 1551
Je autorem titulů
Textové a hudební úpravy
Velký džbán premiéra SEZONA 1940/1941 - Autor libreta
Fotogalerie
Luigi Pirandello se souborem (Hilar, Hofman, Steimar, Pačová, Šejbalová, Rubík, Štěpánek, Dostal)
Foto: Jaroslav Krejčí