Tomáš Rusín
Datum narození
28.08.1962
Životopis
Architekt, scénograf. Narozen v Ostravě. Vystudoval FF UJEP v Brně (1984 dějiny umění), FA VUTB Brno (1986) a uměleckou školu ve Vídni. Věnuje se návrhům interiérů, architektuře a scénografii. Za své architektonické a scénografické návrhy získal významná ocenění (Grand prix Obce architektů, Cena Alfréda Radoka, DOSKY). Jako scénograf dlouhodobě spolupracuje s režisérem J. Nvotou, s nímž vytvořil řadu představení – v pražském Divadle Na zábradlí (Louis a Louisa, Zázrak v černém domě, My, hrdinové), v bratislavském divadle Astorka (Túlavé srdce, Othello), v Městském divadle Brno (Divá Bára) a ve Slovenském národním divadle (Manon Lescaut, Vela kriku pre nič).

Spolupracoval s režisérem J. A. Pitínským, pro něhož připravoval už návrhy v brněnském Ochotnickém kroužku, později v HaDivadle (např. v inscenacích Amerika, Matka, Tutuguri, Sňatek, Jób – cena Alfréda Radoka, Pařeniště), ve Zlíně (Proces), v pražském Divadle Na zábradlí (Táňa, Táňa, Nože v slepicích), v Plzni (Dido a Aeneas – Cena Alfréda Radoka za scénografii), ve Slovenském národním divadle (Ignorant a šialenec – Cena DOSKY za scénografii, Maryša), v brněnském Národním divadle (Rosmersholm), v pražském Národním divadle (Dalibor, Konec masopustu) a v Divadle Archa (Marné tázání nebes).

Spolupracoval i s dalšími režiséry – např. s M. Davidem (Hvězdy na vrbě), J. Pokorným (Kladivo na divadlo, Top Dogs ), I. Krobotem (Rodinné sídlo, Švejk), M. Porubjakem (Žebrácká opera, Immanuel Kant, Lulu), H. Burešovou (Síla zvyku, Smrt Pavla I – Cena Alfréda Radoka, Všemocný pan Krott), A. Goldflamem (Okresní město, Proměna, Německý oběd) a s R. Polákem (Mesiac na dedine, Bod nula).
Inscenátor
Dido a Aeneas (Divadlo J. K. Tyla Plzeň) premiéra SEZONA 1998/1999 - Scéna
Smlouva premiéra SEZONA 1999/2000 - Scéna
Dalibor premiéra SEZONA 2000/2001 - Scéna
Rodinné sídlo premiéra SEZONA 2001/2002 - Scéna
Ignorant a šílenec (SND Bratislava) premiéra SEZONA 2005/2006 - Scéna
Marnie (Národní divadlo Brno - Reduta) premiéra SEZONA 2009/2010 - Scéna
Konec masopustu premiéra SEZONA 2010/2011 - Scéna
Pád Antikrista (Moravské divadlo Olomouc) premiéra SEZONA 2014/2015 - Scéna