Hans van Manen
Datum narození
11.07.1932
Životopis
Holandský tanečník a choreograf. Narodil se v Amstelveenu (Nizozemí). Tančil v Baletu Nizozemské opery a v Ballets de Paris Rolanda Petita. V roce 1955 debutoval jako choreograf s představením Olé, Olé, la Margarita. Od roku 1960 střídavě spolupracoval se dvěma hlavními nizozemskými tanečními soubory: Poté, co deset let spoluřídil Nederlands Dans Theater, se stal stálým choreografem nejprve v Nizozemském národním baletu (1973–1987) a poté v Nederlands Dans Theater (1988–2003). Od roku 2005 je opět stálým choreografem Nizozemského národního baletu.

Mezi jeho nejvýznamnější „taneční múzy“ v Nederlands Dans Theater a Nizozemském národním baletu patří (v chronologickém pořadí) Gérard Lemaître, Marianne Sarstädt, Alexandra Radius a Han Ebbelaar, Coleen Davis, Rachel Beaujean, Fiona Lummis, Sol Léon, Sabine Kupferberg a Igone de Jongh. K mnoha mezinárodním hvězdám, s nimiž spolupracoval, náleží Anthony Dowell, Márcia Haydée, Natalia Makarova, Rudolf Nurejev, Uljana Lopatkina nebo Diana Višněva.

Včetně prací pro televizi vytvořil tento mezinárodně uznávaný nizozemský choreograf více než 150 děl, která nesou jeho výrazný rukopis. Jasná struktura, rafinovaná jednoduchost a nechuť k dekorativním výstřelkům tvoří klíčové prvky mimořádně muzikálních děl, která se vždy nějak týkají lidských vztahů. Van Manenova díla inscenuje též přes 90 souborů mimo Nizozemsko. Kdykoli se některý z jeho baletů uvádí, Van Manen se na celém procesu podílí. Na baletním sále má při interpretaci svého díla poslední slovo a nenapodobitelným způsobem mu dodává finální tvar.

Za své jednotlivé balety a za velký přínos umění obecně získal řadu ocenění, mimo jiné cenu Erasmus, cenu Prix Benois de la Danse za celoživotní dílo, Grand Prix a la Carriere nebo německou Musikpreis za brilantní muzikálnost. Na Festivalu Hanse van Manena pořádaném Nizozemským národním baletem u příležitosti umělcových 75. narozenin v roce 2007 byl mistr choreografie jmenován komandérem Řádu nizozemského lva. V roce 2017 byl jmenován komandérem francouzského Řádu literatury a umění a v roce 2018 mu nizozemský král Vilém Alexandr udělil čestnou medaili Řádu oranžské dynastie za umění a vědu za „obrovský přínos umění v Nizozemsku, zejména baletu“.

Od roku 2013 je Hans van Manen patronem Nizozemské národní baletní akademie a v roce 2015 se stal členem Společnosti umění. Léta se také úspěšně věnuje fotografování, jeho práce byly vydány knižně a prezentovány na mezinárodních výstavách.

Aktualizace: 2023
Je autorem titulů
Inscenátor
Choreografie z Nizozemí premiéra SEZONA 1991/1992 - Choreografie
Evergreens (Nederlands Dans Theater 3) premiéra SEZONA 1994/1995 - Choreografie
Hvězdy nové generace baletu premiéra SEZONA 1999/2000 - Choreografie
Bayerisches Staatsballett II., München - Junior Company premiéra SEZONA 2015/2016 - Choreografie
Beyond Vibrations premiéra SEZONA 2023/2024 - Choreografie