Jan Pištěk
Životopis
Akademický malíř a filmový výtvarník Jan Pištěk se narodil v Praze v roce 1961. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, obor figurální malba a krajinomalba. Diplomní prací absolvoval v roce 1986. V roce 1990 byl vybrán jako odborný asistent do speciálního ateliéru malby na Akademii výtvarných umění v Praze, kde pracoval do roku 1995. V letech 1993–94 absolvoval stipendijní pobyty v New Yorku a Jackson Hole.
Věnuje se malbě, grafice, filmovému a divadelnímu designu. Významná je jeho spolupráce s otcem Theodorem Pištěkem. Za zmínku stojí především úspěšné muzikály Rusalka a Monte Cristo nebo filmová a televizní verze kultovního sci-fi románu Duna a Děti duny pro americkou produkci Milk and Honey pictures. Tyto společné projekty svým rozsahem a výtvarným zpracováním patří v českých podmínkách k nejnáročnějším. Ze samostatných aktivit je nutné připomenout výtvarnou a kostýmní spolupráci na představení Divadla bratří Formanů Nachové plachty na lodi Tajemství a kostýmy na inscenaci minimalistické opery Philipa Glasse Kráska a zvíře v Národním divadle nebo kreativní kostýmní show pro americkou kosmetickou firmu Avon.
Těžiště jeho tvorby však zůstává v malbě, které se s malými přestávkami věnuje nepřetržitě od roku 1986. Za tuto dobu uspořádal zatím 15 samostatných výstav a zúčastnil se mnoha významných kolektivních výstav a reprezentativních přehlídek českého současného umění doma i v zahraničí. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách moderního umění Národní galerie v Praze a dalších pražských a regionálních galeriích, či soukromých sbírkách doma i v zahraničí.
Aktualizace: duben 2007
Inscenátor
La Belle et la Bete (Kráska a zvíře) premiéra SEZONA 2003/2004 - Kostýmy
Dobře placená procházka premiéra SEZONA 2006/2007 - Kostýmy
Spolupráce na inscenacích
Don Giovanni premiéra SEZONA 2005/2006 - Asistent výtvarníka kostýmů