Tango z Varshe (Musica non grata) (Koncert)
Jeruzalémská synagoga, Praha, od 05.05.2022 do 05.05.2022 (1x)
Předloha
Popis
Psal se rok 1910, když na východ Evropy dorazila „tango mánie“, jež se jen chvíli předtím prohnala západní Evropou. Zatímco ve Francii a Německu rozpalovaly vášnivé tanečníky nefalšované argentinské „orquestas típicas“, většina Východoevropanů znala tuto hudbu jen z nahrávek. Nejinak tomu bylo i v Polsku, které získalo v roce 1919 svou nezávislost. Značná část polských hudebníků – ať již klasické, či populární hudby – byla židovského vyznání. Hudební život se v zde odehrával za zdmi divadel, kabaretů a kin, kde docházelo ke svobodnému mísení stylů – včetně tradiční židovské hudby zvané klezmer. Varšava se tak stala ve druhém desetiletí 20. století tichým svědkem zrození tzv. jidiš tanga – taneční formy, která v sobě mísila tradice slovanské, židovské a argentinské hudby a která se na dvě desetiletí stala nedílnou, velmi unikátní součástí polského hudebního života.

Highlights programu koncertu:
- Shpil ze mir a jidele in jidisz (Zazpívej mi písničku v jidiš) – jedna z mála písní, která se dochovala na dobové nahrávce.
- Heyliker Mame Hermana Fenigsteina.
- Yosl un Sore-Dvoshe z pera Fajgy Jofe (Fanny Gordon), jediné ženy-skladatelky tohoto žánru, která se úspěšně prosadila v polských kabaretech a nočních klubech v meziválečném období.
- Foxtrot Abdul Bey nebo také Abram ja ci zagram (Zahraju ti, Abrahame).
- Slavná tango balada Bal u starego Joska rovněž od Fajgy Jofe, evokující oblíbené místo bohatých i chudých obyvatel Varšavy – autentickou varšavskou tavernu Józefa Ladowského přezdívaného Fat Josl.
- Play Fiddler Play (Hraj šumaři, hraj) a You Left As a Dream (Odešla jsi jako sen), populární tango hity v hebrejštině z repertoáru Adama Astona, známého také pod jménem Ben Levi.
- Mach Tsu Di Eyegelekh (Zavři svá malá očka) – ukolébavka napsaná v roce 1941 v lodžském ghettu Shajou Shpigelem po smrti jeho dcerky. Dawid Bajgelman, který napsal text, zahynul v Osvětimi.
- Zapomenuté tango Dawida Bajgelmana Grzech (Hřích), které zpívala legendární zpěvačka varšavského ghetta Wiera Gran.

Moderní „tango band“ Tango Attack zformovaný v roce 2015 čerpá svou inspiraci jak ze světa tradičního, tak avantgardního argentinského tanga a velmi zručně adoptuje veškeré hudební trendy spojené s tímto žánrem. Jeho repertoár zahrnuje vedle nových aranžmá klasických hitů rovněž tango covery jiných populárních písní a nové, zcela originální kompozice.

Koncert se koná ve spolupráci s Polským institutem Praha.
Koncert souboru Tango Attack v rámci programu projektu Musica non grata.
Role
Bandoneon a akordeon : Grzegorz Bozewicz
Akustická a elektrická kytara : Piotr Malicki
Spolupracovali