Bianca und Giuseppe oder Die Franzosen vor Nizza (Opera)
Stavovské divadlo, od 20.03.2003 do 03.06.2003 (2x)
Předloha
Bianca und Giuseppe - Bedřich (Jan Bedřich) Kittl
Die Franzosen vor Nizza - Bedřich (Jan Bedřich) Kittl
Popis
Český triptych je nový dramaturgický projekt opery Národního divadla, který každou sezonu formou koncertního provedení přivádí na scénu tři neznámé tématicky propojené opery českých skladatelů různých období. Jedná se vždy o díla dlouho neuváděná, ke kterým většinou neexistují ani řádné zvukové nahrávky. Realizace tohoto projektu vyžaduje i mimořádnou ediční činnost - příprava notového materiálu a zároveň i publikační - programy k těmto operám jsou zároveň koncipovány jako malé monografické studie jejich autorů. Tímto projektem chceme rozšířit v širším záběru povědomí o české operní tvorbě a upozornit i touto formou prezentace dramaturgie zahraničních operních domů na řadu neznámých českých oper. První řada Českého triptychu pro sezonu 2002/2003 je věnována předsmetanovské generaci autorů. Jedná se o autory narozené okolo roku 1800.
Jan Bedřich Kittl se přátelil se skladatelem Richardem Wagnerem, který věnoval Kittlovi své vlastní libreto Bianca und Giuseppe, které Wagner napsal podle románu H. Koeniga Die hohe Braut. Opera měla premiéru 19.2.1848 ve Stavovském divadle, ale na divadelní ceduli nebyl na vlastní prosbu jako libretista uveden. Opera zaznamenala značný úspěch, neboť se ve Stavovském divadle do roku 1870 dočkala pěti obnovených nastudování. Začátkem šedesátých let 19. století opera prorazila i na zahraniční jeviště – do Drážďán, Frankfurtu, Grazu a o dvacet let později do Hamburku . V roce 1875 poprvé zazněla v českém překladu na scéně Prozatímního divadla a poté byla uvedena až v roce 1961 opět ve Stavovském divadle. Od té doby opera spí neprávem archivu.
Foto: Martin Polák
Poloscénické provedení v německém orig. Spoluúčinkuje Kühnův smíšený sbor. V rámci cyklu Český triptych I. - Předsmetanovská opera, část I.
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Richard Wagner
Inscenátoři
Dirigent : Jan Chalupecký
Dramaturgie : Pavel Petráněk
Hudební nastudování : Jan Chalupecký, Neuveden
Sbormistr : Pavel Vaněk
Výprava : Martin Kollár
Role
Giuseppe : Tomáš Černý
Markýz Malvi : Jiří Kalendovský
Hrabě Rivoli : Vratislav Kříž
Vincenzo Sormano : Jiří Sulženko
1. eremit : Alfréd Hampel
2. eremit : Pavel Novák
Spolupracovali
Asistent režie : Lenka Vinická
Hlavní inspicient : Pavel Hlavica
Vedoucí hudebního nastudování : Jiří Pokorný
Fotogalerie
Bianca und Giuseppe - 20.03.2003 (Pavel Novák, Iveta Jiříková, Vladimír Doležal)
Bianca und Giuseppe - 20.03.2003, celková scéna
Bianca und Giuseppe - 20.03.2003, celková scéna
Bianca und Giuseppe - 20.03.2003, Jiří Sulženko (Vincenzo Sormano), Tomáš Černý (Giuseppe)
Bianca und Giuseppe - 20.03.2003, Zdena Kloubová (Bianca), Iveta Jiříková (Clara)