The Players (SND Bratislava) (Opera)
Stavovské divadlo, od 08.04.2008 do 08.04.2008 (1x)
Předloha
Popis
V rámci hostování Slovenského národního divadla budeme mít příležitost setkat se s dílem slovenského hudebního skladatele Juraje Beneše (1940–2004), a sice s jeho poslední operou The Players na motivy Shakespearova Hamleta, která měla světovou premiéru v roce 2002 v Kolíně nad Rýnem. Slovenská premiéra se pak konala v říjnu 2004 krátce po Benešově smrti.
Juraj Beneš působil jako vysokoškolský profesor skladby a hudební teorie, ve Slovenském národním divadle pak jako korepetitor a později dramaturg. Především je však autorem velkého množství symfonických i komorních skladeb a také čtyř oper – Císařovy nové šaty (1969), Zkamenělý (1978), Hostina (1984) a konečně The Players (1994). Tato díla se vzájemně dosti odlišují po formální i obsahové stránce. Zatímco v Císařových nových šatech zvolil autor recesistický styl a dadaistickou provokativnost, proměňující se až v politickou satiru, opera Zkamenělý na motivy poezie Janka Kráľa se nese ve vážném baladickém, zamyšleném duchu a Hostina, inspirovaná texty Pavla Országa Hviezdoslava, prozměnu experimentuje s poetikou staré číslované opery a vytváří sugestivní hudebně divadelní koláž velké etické naléhavosti.
O hamletovském tématu opery The Players herec a režisér této inscenace Martin Huba říká: „My, lidské bytosti, kráčíme životem většinou ve dvou rozpoloženích ducha: buď s široce otevřenýma očima klademe otázky, anebo s neomylným, soustředěným pohledem poskytujeme či proklamujeme odpovědi. Občas se však může stát – a Hamlet je toho typickým příkladem – že v upřímné snaze najít odpovědi na otázky těch našich rozšířených zorniček nacházíme jen další a další otazníky.“
V představení jsou použity české titulky.
Délka představení: 2 hodiny a 10 minut
Hostování opery Slovenského národního divadla Bratislava. Libreto na námět Shakespearova Hamleta v anglickém, italském, francouzském, německém a latinském jazyce.
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Juraj Beneš
Inscenátoři
Dirigent : Pavol Tužinský
Dramaturgie : Martin Bendik
Kostýmy : Milan Čorba
Režie : Martin Huba
Scéna : Jozef Ciller
Role
Soprano 2, Rosenkrantz : Eva Šeniglová
Alto, Gertruda : Eva Šušková
Tenor 1, Polonius : Jozef Kundlák
Tenor 2, Guildenster : Igor Pasek
Baritono, Hamlet : Ján Ďurčo
Basso 1, Laertes : Juraj Peter
Basso 2, Claudius : František Ďuriač
My Lady : Milada Synková
Spolupracovali
Pohybová spolupráce : Juraj Letenay