The Players (SND Bratislava) (Opera)
Stavovské divadlo, od 08.04.2008 do 08.04.2008 (1x)
Předloha
Popis
V rámci hostování Slovenského národního divadla budeme mít příležitost setkat se s dílem slovenského hudebního skladatele Juraje Beneše (1940–2004), a sice s jeho poslední operou The Players na motivy Shakespearova Hamleta, která měla světovou premiéru v roce 2002 v Kolíně nad Rýnem. Slovenská premiéra se pak konala v říjnu 2004 krátce po Benešově smrti.
Juraj Beneš působil jako vysokoškolský profesor skladby a hudební teorie, ve Slovenském národním divadle pak jako korepetitor a později dramaturg. Především je však autorem velkého množství symfonických i komorních skladeb a také čtyř oper – Císařovy nové šaty (1969), Zkamenělý (1978), Hostina (1984) a konečně The Players (1994). Tato díla se vzájemně dosti odlišují po formální i obsahové stránce. Zatímco v Císařových nových šatech zvolil autor recesistický styl a dadaistickou provokativnost, proměňující se až v politickou satiru, opera Zkamenělý na motivy poezie Janka Kráľa se nese ve vážném baladickém, zamyšleném duchu a Hostina, inspirovaná texty Pavla Országa Hviezdoslava, prozměnu experimentuje s poetikou staré číslované opery a vytváří sugestivní hudebně divadelní koláž velké etické naléhavosti.
O hamletovském tématu opery The Players herec a režisér této inscenace Martin Huba říká: „My, lidské bytosti, kráčíme životem většinou ve dvou rozpoloženích ducha: buď s široce otevřenýma očima klademe otázky, anebo s neomylným, soustředěným pohledem poskytujeme či proklamujeme odpovědi. Občas se však může stát – a Hamlet je toho typickým příkladem – že v upřímné snaze najít odpovědi na otázky těch našich rozšířených zorniček nacházíme jen další a další otazníky.“
V představení jsou použity české titulky.
Délka představení: 2 hodiny a 10 minut
Hostování opery Slovenského národního divadla Bratislava. Libreto na námět Shakespearova Hamleta v anglickém, italském, francouzském, německém a latinském jazyce.
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Juraj Beneš
Inscenátoři
Dirigent : Pavol Tužinský
Dramaturgie : Martin Bendik
Kostýmy : Milan Čorba
Režie : Martin Huba
Scéna : Jozef Ciller
Role
Soprano 2, Rosenkrantz : Eva Šeniglová
Alto, Gertruda : Eva Šušková
Tenor 1, Polonius : Jozef Kundlák
Tenor 2, Guildenster : Igor Pasek
Baritono, Hamlet : Ján Ďurčo
Basso 1, Laertes : Juraj Peter
Basso 2, Claudius : František Ďuriač
My Lady : Milada Synková
Spolupracovali
Pohybová spolupráce : Juraj Letenay
Fotogalerie
The Players, Slovenské národní divadlo, Bratislava
The Players, Slovenské národní divadlo, Bratislava
The Players, Slovenské národní divadlo, Bratislava
The Players, Slovenské národní divadlo, Bratislava
The Players, Slovenské národní divadlo, Bratislava