Lucie z Lammermooru (Slezské divadlo Opava) (Opera)
Stavovské divadlo, od 02.03.2009 do 02.03.2009 (1x)
Popis
Hostování opery Slezského divadla Opava v rámci 9. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2009.

Ředitelka festivalu: Mgr. Lenka Šaldová, PhD. Hlavními pořadateli festivalu jsou Jednota hudebního divadla a Národní divadlo. 9. ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2009 je oficiální doprovodnou akcí českého předsednictví v Radě Evropské unie. Více o festivalu na www.divadlo.cz/JHD/cz/festival/festival.htm

Premiéra 12. 10. 2008 ve Slezském divadle Opava

Nejslavnější dílo italského skladatele Gaetana Donizettiho, jedno z nejkrásnějších děl období italského umění krásného zpěvu – bel canta. Předlohou k libretu se stala novela skotského spisovatele Waltera Scotta z roku 1819 Nevěsta z Lammermooru. Příběh sourozeneckých a mileneckých vztahů vedoucích k tragédii poskytl skladateli prostor pro rozvinutí bohaté hudební palety, která vyžaduje brilantní pěvecké umění.

Základní kámen Zemského divadla v Opavě byl položen 1. května 1804 a již 1. října 1805 se hrálo zahajovací představení v budově, kterou si město Opava zřídilo, aby povzneslo význam kulturního centra rakouského Slezska. V současné době má Slezské divadlo Opava dva soubory – činoherní a operní. Pod operní spadá také soubor baletu, jenž uvádí i samostatná baletní představení. Operní soubor uvádí rovněž operetní inscenace.
www.divadlo-opava.cz

Slezské divadlo Opava se na festivalu opakovaně prezentuje dramaturgickými lahůdkami (Hurníkova opera Oldřich a Božena, Poulencovy Dialogy Karmelitek, Verdiho Loupežníci, Belliniho Norma). V roli Lucie se v Praze znovu představí sopranistka Katarína Jorda Kramolišová, která v minulých letech na festivalu zazářila jako Amálie ve Verdiho Loupežnících a především jako Belliniho Norma.
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Salvatore Cammarano
Inscenátoři
Role
Lord Enrico Ashton : Jakub Kettner
Sir Edgaro : Michal Pavel Vojta
Lord Arturo Buklaw : Alexander Vovk
Raimondo Bidebent : Dalibor Hrda
Normanno : Filip Hlavinka