Simon Boccanegra (Divadlo F. X. Šaldy, Liberec) (Opera)
Stavovské divadlo, od 06.03.2009 do 06.03.2009 (1x)
Popis
Hostování opery Divadla Františka Xavera Šaldy Liberec v rámci 9. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2009.
Ředitelka festivalu: Mgr. Lenka Šaldová, PhD. Hlavními pořadateli festivalu jsou Jednota hudebního divadla a Národní divadlo. 9. ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2009 je oficiální doprovodnou akcí českého předsednictví v Radě Evropské unie.
Více o festivalu na www.divadlo.cz/JHD/cz/festival/festival.htm

Premiéra 29. 2. 2008 v Divadle F. X. Šaldy Liberec

Příběh o Simonu Boccanegrovi, korzárovi, který se stal janovským dóžetem a snaží se o sjednocení země tím, že usmíří patricije s plebejci, plně odpovídal Verdiho záměru zhudebnit dějově pozoruhodné náměty a představit silné osobnosti. Témata ztraceného a znovunalezeného dítěte, žárlivost, konflikt mezi povinností a láskou, motiv zrady a přátelství, pomsty a klatby skladatele doslova fascinovaly. Neúspěch původního uvedení v Benátkách v roce 1857 šel na vrub především komplikovanému ději, novému a neobvyklému hudebnímu stylu a špatné kondici některých členů ansámblu. Po letech Verdi dílo přepracoval a milánské provedení 24. března 1881 bylo již velmi úspěšné.

Počátky opery v Liberci spadají do období konce 18. století. Neobyčejný rozkvět zažilo divadlo v druhé polovině dvacátého století: pod vedením Rudolfa Vašaty vyrostla v liberecké opeře celá generace vynikajících interpretů, z nichž řada se uplatnila nejen na scéně Národního divadla, ale také v zahraničí. V současné době je v Liberci třísouborové divadlo (činohra, opera, balet) s širokým repertoárem zahrnující díla světová i významné tituly české klasiky.
www.saldovo-divadlo.cz

Simon Boccanegra je jednou ze tří (!) festivalových inscenací režiséra Michaela Taranta, který na festivalu v minulých letech uspěl s Janáčkovou Její pastorkyní, Verdiho Attilou či Martinů Řeckými pašijemi. Michael Tarant dnes právem patří k nejvytíženějším operním režisérům: vychází totiž z tradičního divadla, zároveň ale potírá jakoukoli rutinu a velmi poutavě rozehrává lidské příběhy. Jeho efektní inscenace plné emocí vždy lahodí oku velmi širokého spektra publika. V titulní roli se do Prahy vrací Anatolij Orel, který na festivalu v minulých letech zaujal jako Jago či Macbeth.
Textové a hudební úpravy
Inscenátoři
Kostýmy : Dana Hávová
Sbormistr : Martin Veselý
Scéna : Dana Hávová
Role
Simon Boccanegra : Anatolij Orel
Paolo Albiani : Pavel Klečka
Amelie Grimaldi : Christina Vasileva
Jacopo Fiesco : Pavel Vančura
Gabriele Adorno : Rafael Alvarez