Dalibor (Moravské divadlo Olomouc) (Opera)
Stavovské divadlo, od 07.03.2009 do 07.03.2009 (1x)
Popis
Hostování opery Moravského divadla Olomouc v rámci 9. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2009.
Ředitelka festivalu: Mgr. Lenka Šaldová, PhD. Hlavními pořadateli festivalu jsou Jednota hudebního divadla a Národní divadlo. 9. ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2009 je oficiální doprovodnou akcí českého předsednictví v Radě Evropské unie.
Více o festivalu na www.divadlo.cz/JHD/cz/festival/festival.htm
Premiéra 12. 12. 2008 v Moravském divadle Olomouc

Dalibor je v pořadí třetí Smetanovou operou. Po srdečné a sluncem zalité Prodané nevěstě překvapil skladatel obecenstvo dílem naplněným chmurnou atmosférou pozdně gotického příběhu, ale také neobyčejnou vášnivostí citu. Libreto k opeře napsal Josef Wenzig, který byl vychován německy a v německém jazyce také psal. Jeho text poté přeložil do češtiny Ervín Špindler. Olomoucká inscenace Dalibora přichází se zbrusu novým překladem, který v letošním roce pořídil Pavel Drábek.

Stálý český divadelní provoz se v Olomouci datuje od roku 1920, kdy se český soubor usídlil v budově původně německého Městského divadla. V současné době Moravské divadlo zahrnuje tři umělecké soubory: soubor činohry, soubor opery a operety a soubor baletu.
www.moravskedivadlo.cz

Dalibora v Olomouci nastudoval stejný inscenační tým jako Verdiho Attilu – inscenaci, která patřila k nejúspěšnějším na minulém ročníku festivalu. Michael Tarant dnes právem patří k nejvytíženějším operním režisérům: vychází totiž z tradičního divadla, zároveň ale potírá jakoukoli rutinu a velmi poutavě rozehrává lidské příběhy. Jeho efektní inscenace plné emocí tak vždy lahodí oku velmi širokého spektra publika. Na 9. ročníku festivalu budou k vidění ještě dvě jeho další inscenace (Simon Boccanegra a Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni)!
Účinkuje sbor a orchestr Moravského divadla Olomouc a studenti Konzervatoře Evangelické akademie Olomouc.
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Josef Wenzig
Překlad : Ervín Špindler
Inscenátoři
Dirigent : Petr Šumník
Sbormistr : Lubomíra Hellová
Scéna : Jan Dušek
Role
Vladislav : Jakub Kettner
Dalibor : Rafael Alvarez
Budivoj : Jakub Tolaš
Soudce, Zpovědník : Vladimír Třebický
Soudce : Petr Šíma
Soudce : Petr Špaček