Její pastorkyňa (Divadlo J. K. Tyla Plzeň) (Opera)
Národní divadlo, od 01.03.2009 do 01.03.2009 (1x)
Popis
Hostování opery Divadla Josefa Kajetána Tyla Plzeň v rámci 9. ročníku Festivalu hudebního divadla - Opera 2009. Ředitelka festivalu: Mgr. Lenka Šaldová, PhD. Hlavními pořadateli festivalu jsou Jednota hudebního divadla a Národní divadlo. 9. ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2009 je oficiální doprovodnou akcí českého předsednictví v Radě Evropské unie.
Více o festivalu na www.divadlo.cz/JHD/cz/festival/festival.htm

Premiéra 29. 3. 2008 v Divadle J. K. Tyla v Plzni (na scéně Velkého divadla)

Opera Její pastorkyňa je v kontextu Janáčkovy tvorby velice významným dílem. Po prvotinách Počátek románu a Šárka v ní našel svůj osobitý a nezaměnitelný hudební rukopis. Její pastorkyňa je především velkým dramatem dvou hlavních ženských postav: Kostelničky a Jenůfy. Kostelnička v zoufalství raději zabije Jenůfčino nemanželské dítě, než aby připustila, že svou nevlastní dceru špatně vychovala. Opera měla svou světovou premiéru v Brně v roce 1904, nicméně proslavila ji až inscenace v pražském Národním divadle, kde ji uvedl tehdejší šéf opery Karel Kovařovic v roce 1916. Do díla tehdy zasáhl retušemi, které respektuje také současná plzeňská inscenace.

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla se svými čtyřmi uměleckými soubory (činohra, opera, balet, muzikál a opereta), vystupujícími souběžně na scénách Velkého a Komorního divadla, uvede obvykle 15 – 17 premiérových titulů za sezonu a na svých scénách odehraje na pět set představení; mimo to absolvují jeho soubory řadu tuzemských i zahraničních zájezdů. Do kulturní mapy Evropy se plzeňské divadlo zapsalo jako dějiště Mezinárodního festivalu Divadlo - v září roku 2008 proběhl již 16. ročník.
www.djkt-plzen.cz
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Leoš Janáček
Inscenátoři
Dirigent : Ivan Pařík
Choreografie : Alena Pešková
Kostýmy : Dana Svobodová
Režie : Jan Burian
Sbormistr : Zdeněk Vimr
Scéna : Karel Glogr
Role
Stařenka Buryjovka : Dagmar Volfová
Laca Klemeň : Tomáš Černý
Števa Buryja : Richard Samek
Kostelnička Buryjovka : Adriana Hlavsová
Jenůfa : Ivana Veberová
Stárek : Jiří Hájek
Rychtář : Tomáš Jindra
Rychtářka : Iveta Žižlavská
Pastuchyňa : Jana Vokurková
Barena : Eva Brabcová
Muž : David Cody