Koncert k otevření sezony 2009/2010 (Opera)
Národní divadlo, od 10.09.2009
Předloha
Popis
Antonín Dvořák (1841–1904)
Symfonie č. 8 G dur, op. 88

Bohuslav Martinů (1890–1959)
Epos o Gilgamešovi

Sbor opery a orchestr Národního divadla

Slavnostní Koncert k otevření sezony 2009/10 je zároveň inauguračním koncertem Tomáše Netopila na post šéfdirigenta orchestru Národního divadla.

Dvořákova Symfonie č. 8 G dur z roku 1889 zazněla poprvé za skladatelova řízení 2. února 1890 v Rudolfinu shodou okolností právě v provedení orchestru Národního divadla. Symfonie bývá označována jako „Anglická“ s ohledem na jejího prvního vydavatele, anglickou firmu Novello, které Dvořák dílo přenechal po roztržce se svým dosavadním vydavatelem Simrockem. Typická dvořákovsky vřelá melodičnost a bujará rytmičnost Osmé symfonie jsou kontrastem k dramaticky vypjatému, existenciálnímu a tajemnému oratoriu Bohuslava Martinů.
Epos o Gilgamešovi je dílo svým způsobem mimořádné v celé světové literatuře. Koncepce Bohuslava Martinů a jeho zpracování eposu z počátku babylonských dějin, této nejstarší dochované slovesné památky lidstva, jsou velmi osobité, především tím, že skladatel tu využívá raně barokních synkretických forem. Epos o Gilgamešovi je stejně vzrušující a tajemný jako jeho prastará slovesná předloha. Skladatel věnoval několik let studiu filosofické podstaty díla. Vycházel z anglického překladu novoasyrské verze. Epos o Gilgamešovi byl dokončen v roce 1955 a věnován dirigentu Paulu Sacherovi a jeho ženě Maje, na jejíž popud dílo vzniklo. Premiéra o tři roky později v Basileji pod jeho vedením sklidila obrovský úspěch.

Večer bude řídit nový šéfdirigent orchestru Národního divadla Tomáš Netopil, který svou kariéru úspěšně buduje zejména na zahraničních podiích. Aktuálně hostuje u Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Orchestra Symphonica Toscanini, v Bavorské státní opeře Mnichov, v drážďanské Semperoper, Palau de les Arts ve Valencii, De Vlaamse Opera v Antverpách či u Izraelské filharmonie. Publikum Národního divadla vřele ocenilo jeho kvality při zahajovacích koncertech 125. a 126. sezony a koncertech k výročí Mozartova narození v lednu 2008 a 2009. V sezoně 2008/2009 se v Národním divadle představil poprvé i jako operní dirigent, v Mozartově opeře La finta giardiniera (Zahradnice z lásky).
Inscenátoři
Dirigent : Tomáš Netopil
Dramaturgie : Beno Blachut
Sbormistr : Pavel Vaněk
Role
Soprán : Eva Urbanová
Baryton : Aleš Jenis
Recitátor : David Matásek