Coppélia (Divadlo J. K. Tyla Plzeň) (Balet)
Národní divadlo, od 06.01.2011 do 24.02.2011 (3x)
Předloha
Popis
Výčet romantických baletů by nebyl úplný bez Coppélie, oživlé loutky, kterou nechává vždy znovu tančit dramaturgie snad všech velkých baletních souborů. Skladatel Clément Philibert Léo Delibes (1836–1891) se nechal inspirovat pohádkovým příběhem Ernsta Theodora Wilhelma Hoffmanna (1776–1822) Der Sandmann (Pískař) a dodejme hned, že jiný příběh tohoto umělecky všestranně nadaného pruského vládního rady Louskáček nabyl baletní podoby v r. 1892 díky P. I. Čajkovskému.
Coppélia měla premiéru v pařížské Opeře v roce 1870 a v historii baletu má své pevné místo právě díky choreograficky vděčné loutce. Ale abychom nekřivdili skladateli, také díky hudbě, která je snad nejzdařilejším skladatelovým opusem. Léo Delibes byl ve své době úspěšným skladatelem operetní hudby (psal operety pro Offenbachovo divadlo Bouffes Parisiens) a vedle Coppélie má v baletu své stálé místo i jeho Sylvie z roku 1876. Každé nové nastudování Coppélie znamená pro baletní soubor velikou příležitost prokázat svoji preciznost a zdatnost v klasické technice - pro diváka je to vždy milé a rozmarné představení s krásnou hudbou. Pro milovníky baletu ovšem bonbónek, který stojí za to si ho opakovaně vychutnat.

Hostování baletu Divadla J. K. Tyla Plzeň. Hraje orchestr opery DJKT Plzeň. Spoluúčinkují žáci Baletní školy DJKT Plzeň a Taneční konzervatoře hl. m. Prahy.
Textové a hudební úpravy
Inscenátoři
Dirigent : Jiří Petrdlík
Choreografie : Jiří Pokorný
Kostýmy : Josef Jelínek
Spolupracovali
Asistent choreografie : Zuzana Pokorná, Jan Kadlec
Hlavní inspicient : Petr Šmaus