Edgar (Divadlo F. X. Šaldy, Liberec) (Opera)
Stavovské divadlo, od 10.03.2011 do 10.03.2011 (1x)
Popis
Hostování opery Divadla F. X. Šaldy Liberec v rámci 10. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2011.

První celovečerní opera geniálního italského skladatele poprvé uvedena v České republice! Tragický příběh milostného trojúhelníku: mladý muž se rozhoduje mezi čistou, prostou láskou dívky ze svého rodného kraje a horoucí vášní exotické krásky.

Edgar měl světovou premiéru v milánské La Scale 21. dubna 1889. Ač byl zastíněn pozdějšími skladatelovými úspěchy, nejde v žádném případě o dílo skladatele – začátečníka. Puccini již měl v té době za sebou velmi úspěšnou premiéru své vůbec první, jednoaktové opery Víly (Le Villi). Přes své mládí se zde Puccini ukazuje jako zkušený komponista s vyhraněným stylem - opera si hudebně v ničem nezadá s Toscou či Bohémou. Skladatel v plné míře ukazuje to, co činí jeho styl charakteristickým: nádherné kantilény, barevnou instrumentaci, nápaditou harmonickou práci, skvěle vystavěné dramatické scény.

V titulní roli se představí emotivní mexický tenorista Rafael Alvarez, kterého mohlo pražské publikum před dvěma lety vidět v roli Gabriela Adorna v libereckém Simonu Boccanegrovi i jako olomouckého Dalibora.

Počátky opery v Liberci spadají do období konce 18. století. Neobyčejný rozkvět zažilo divadlo v druhé polovině dvacátého století: pod vedením Rudolfa Vašaty vyrostla v liberecké opeře celá generace vynikajících interpretů, z nichž řada se uplatnila nejen na scéně Národního divadla, ale také v zahraničí. V současné době je v Liberci třísouborové divadlo (činohra, opera, balet) s širokým repertoárem zahrnující díla světová i významné tituly české klasiky.
www.saldovo-divadlo.cz

Premiéra 26. 2. 2010 v Divadle F. X. Šaldy Liberec. Nastudováno v italském originále s českými titulky.

www.festival-opera.cz

Sbor a orchestr opery Divadla F. X. Šaldy Liberec.
Liberec
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Ferdinando Fontana
Inscenátoři
Dramaturgie : Vojtěch Havlík
Kostýmy : Dana Svobodová
Režie : Martin Otava
Sbormistr : Martin Veselý