Beethoven – Berg – Wagner (Koncert)
Fórum Karlín, od 16.11.2017 do 16.11.2017 (1x)
Předloha
Valkýra - Richard Wagner
Leonora I, předehra op. 138 - Ludwig van Beethoven
Koncert pro housle a orchestr "Památce anděla" - Alban Berg
Beethoven – Berg – Wagner -
Popis
Exkluzívní umělce nabídne koncert Orchestru Státní opery ve Foru Karlín 16. 11. 2017. V prvním dějství opery Richarda Wagnera (1813–1883) Valkýra se jako Siegmund představí rakouský tenorista Andreas Schager, jehož právě wagnerovské role katapultovaly v nedávné době na vrchol operního Olympu. Zahraniční kritiky se shodují v názoru, že Schager je v současné době nejlepší wagnerovský tenorista. Schager hostuje na nejvýznamnějších operních scénách včetně milánské La Scaly a Wagnerových slavností v Bayreuthu, kam je opakovaně zván do role Parsifala.
Druhý díl tetralogie Prsten Nibelungův, Valkýra, líčí zplození bájného reka Siegfrieda, který vzešel z incestu polobožských dvojčat Siegmunda a Sieglindy, manželky válečníka Hundinga. V prvním dějství opery se oba sourozenci poprvé setkají a pocítí k sobě okamžitě osudovou přitažlivost. Jako Sieglindu uslyšíme na pražském koncertě vynikající americkou sopranistku Meagan Miller, která se proslavila zejména jako Wagnerova Elsa, Eva, Sieglinda, Senta, Isolda a Alžběta, a to na operních scénách v Evropě i USA.
Houslový koncert Albana Berga (1885–1935) patří do kmenového repertoáru všech světových houslistů. Berg ho komponoval na „památku anděla“, předčasně zesnulé, teprve osmnáctileté Manon, dcery Almy Mahler. Lze si představit autentičtější interpretku „andělského“ koncertu než rakouskou houslistku Lidiu Baich? Jedna z nejpozoruhodnějších umělkyň mladé generace má na svém kontě celou řadu úspěchů v Evropě, v Jižní i Severní Americe a Asii. Koncert zahájí téměř neznámá předehra Leonora I Ludwiga van Beethovena (1770–1827). Skladatel ji napsal pro plánované představení v Praze v roce 1807, které se nakonec neuskutečnilo. Jejího provedení – 7. 2. 1828 ve Vídni – se Beethoven už nedožil…
Inscenátoři
Role
Siegmund : Andreas Schager
Hunding : Peter Mikuláš
Sieglinde : Meagan Miller
Housle : Lidia Baich
Spolupracovali
Asistent režie : Ondřej Slavík
Inspicient : Ondřej Slavík
Koncertní mistr : Antonín Burda
Produkce : Ivo Graca