Rozbitý džbán (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava) (Opera)
Stavovské divadlo, od 04.02.2024 do 04.02.2024 (1x)
Popis
Viktor Ullmann patří svým životem i tvorbou k nejpozoruhodnějším skladatelům první poloviny 20. století. Postupně se propracoval k vlastnímu, nezaměnitelnému kompozičnímu stylu, který lze charakterizovat jako originální a krásný, prodchnutý zájmem o spiritualitu a esoterické nauky. Koprodukční projekt Národního divadla a Národního divadla moravskoslezského nabízí jedinečnou příležitost seznámit se s jeho dvěma posledními operami Rozbitý džbán a Císař Atlantidy, které vytvořil v letech 1941–1944, druhou z nich v terezínském ghettu. Opery zazní v českém přebásnění Jaromíra Nohavici.
Partitura opery Rozbitý džbán vznikala v letech 1941–1942, dokončena byla zřejmě jen několik týdnů před deportací Viktora Ullmanna – autora hudby i libreta – do terezínského ghetta. Operu podle slavné divadelní komedie Heinricha von Kleista z roku 1806 komponoval v opravdu nelehké době. V roce 1941 jen o vlásek unikl transportu asi tisícovky pražských Židů do lodžského ghetta. Přesto jako by těžkosti doby toto humorné, skvěle vypointované dílo zasáhly jen podprahově, byť v závěru opery si Ullmann dovolil odchýlit se od Kleistova textu a připsal sextet, jenž končí veršem reagujícím na všudypřítomnou zvrácenost práva v tehdejší Říši: „Nikdo nesmí být soudcem, není-li jeho srdce čisté.“ Opera vypráví příběh vesnického soudce Adama, který je okolnostmi přinucen soudit vědomě svůj vlastní přečin – rozbitý džbán paní Marty –, když nakonec sám sebe odhalí jako pachatele. Čtyřicetiminutová jednoaktovka, která začíná téměř osmiminutovou „atmosférickou“ předehrou s charakteristickou vstupní fanfárou, čekala na svou premiéru až do roku 1996, kdy ji na Májovém festivalu v Drážďanech uvedl dirigent Israel Yinon.
Projekt vznikl v rámci dramaturgického cyklu Opery terezínských skladatelů v koprodukci Národního divadla a Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Inscenaci uvádíme v rámci projektu Musica non grata, který oživuje umělecký odkaz skladatelek a skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvováni z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových. Musica non grata je mezinárodní hudební a kulturní projekt České republiky a Německa, iniciovaný a organizovaný Národním divadlem a finančně podporovaný Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo.

Délka celého večera 2 hodiny, 1 přestávka.
V rámci projektu Musica non grata. Hostování Národního divadla moravskoslezského Ostrava. Hráno spolu s: Císař Atlantidy.
Textové a hudební úpravy
Autor libreta : Viktor Ullmann
Inscenátoři
Dirigent : Jakub Klecker
Dramaturgie : Juraj Bajús
Režie : Rocc
Scéna : Rocc
Role
Walter, soudní rada : Boris Prýgl
Adam, vesnický soudce : Martin Gurbaľ
Licht, písař : Jorge Garza
Marthe : Anna Nitrová
Eva, dcera Marthe : Doubravka Součková
Vít Tümpel, sedlák : Roman Vlkovič
Ruprecht, Tümpelův syn : Luciano Mastro
Paní Brigit : Václav Morys
Služebník : Vojtěch Šembera
První služebná : Marcela Gurbaľová
Druhá služebná : Tetiana Hryha
Spolupracovali
Pohybová spolupráce : Anna Knollová