Karel Němec
Datum narození
03.01.1934
Životopis
Operní režisér. Olomoucký rodák vystudoval operní režii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u Miloše Wasserbauera a hned na počátku jeho umělecké dráhy se mu dostalo výjimečné příležitosti čerpat zkušenosti od skutečných veličin v oblasti operní režie. V roce 1963 začal působit jako asistent režie v lipské opeře u Joachima Herze, odkud zajížděl na semináře do Berlína k Walteru Felsensteinovi. Svou samostatnou režijní dráhu začal v Eislebenu, odkud po roce přešel na západoněmecké operní scény (Lübeck, Hamburk, Heidelberg). V roce 1971, po naléhání agentury Pragokoncert, aby ukončil svoje působení v zahraničí a vrátil se do Československa, zvolil variantu trvalého setrvání v zahraničí, čímž se stal pro čs. orgány emigrantem.

Po angažmá v Darmstadtu, Bonnu a Mannheimu se trvale usadil ve švýcarském Lucernu, kde byl 11 let hlavním režisérem. Sám považoval toto období za nejkreativnější ve své kariéře, protože mohl realizovat díla nejbližší svému uměleckému naturelu. Byl to jednak celý mozartovský cyklus včetně Idomenea a Tita, a dále řada oper ze slovanského repertoáru, ke kterým měl naprosto vyhraněný vztah. Povedlo se mu uvést i několik oper, které měly ve Švýcarsku svou premiéru – např. Prokofjevovy Zásnuby v klášteře, Musorgského Soročinský jarmark nebo Šostakovičův Nos.

V rámci lucernského hudebního festivalu nastudoval s významnými pěvci Metropolitní opery i neprávem opomíjeného Lazebníka sevillského od Giovanniho Paisiella. Mimo Lucern působil i na operních scénách v Koblenzi, Essenu a Regensburgu. Z české operní tvorby nastudoval Smetanovu Prodanou nevěstu (Darmstadt, Lucern), Dvořákovu Rusalku (Heidelberg), Janáčkovu Lišku Bystroušku (Mannheim) a Její pastorkyni (Regensburg) a Veselohru na mostě Bohuslava Martinů (Lucern – švýcarská premiéra). K Prokofjevovým Zásnubám v klášteře se ještě později vrátil v inscenaci v Salcburku (šlo o rakouskou premiéru díla).

Po Sametové revoluci v listopadu 1989 se vrátil zpět do Československa a usadil se v Olomouci. Po mnoha letech strávených v cizině se poněkud paradoxně dostal k první režijní práci v Čechách až v zenitu svých tvůrčích sil při inscenování Verdiho opery Nabucco ve Státní opeře Praha.
Inscenátor
Nabucco (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1993/1994 - Režie
Nabucco (SOP) premiéra SEZONA 2011/2012 - Režie
Spolupráce na inscenacích
Vojna a mír (Státní divadlo Brno) premiéra SEZONA 1962/1963 - Asistent režie