Michele Kalmandy
Další používaná jména
Michele Kalmandi
Životopis
Maďarský operní pěvec, baryton. Mimořádný umělecký talent Michele Kalmandyho byl patrný od mládí. Hudební vzdělání zahájil hrou na klavír v šesti letech, následně se začal učit hře na klasickou kytaru a později experimentoval s dalšími nástroji. Titulní rolí Verdiho Nabucca, která se později stala jednou z jeho příznačných, absolvoval Hudební akademii Gheorghe Dhimy v Kluži.
Jeho mezinárodní kariéra začala vystoupením v roli Nabucca v Teatro Verdi v Terstu, které přineslo pozvání do divadel a koncertních síní po celém světě, jako jsou: Teatro dell’Opera Řím, Teatro di San Carlo Neapol, Teatro Massimo Bellini Sicílie, Vídeň (Musikverein), Tonhalle Curych, Salzburger Landestheater, Alte Oper Frankfurt, Hessisches Staatstheater Wiesbaden, Badisches Staatstheater Karlsruhe, Aalto-Musiktheater Essen, Královská opera ve Stockholmu, Göteborg Opera, Minnesota Orchestra Hall, Barbican Centre London, Theatre Royal Glasgow, Festival Theatre Edinburgh, Free Trade Hall Manchester, Grand Théatre Bordeaux, Valencia Opera, Teatr Wielki Varšava, Michajlovské divadlo v Petrohradu, Státní opera v Praze, Perth Concert Hall, Savonlinna Opera Festival, Sala Sao Paulo, New Zealand Opera Wellington, Beijing Opera House, Seoul Opera House ad. Zároveň účinkoval v hlavních rolích barytonového repertoáru v Maďarské státní opeře v Budapešti.
Spolupracoval s dirigenty, jako jsou Tiziano Severini, Gianluigi Gelmetti, Pier Giorgio Morandi, Fabrizio Maria Carminati, János Ács, Ervin Lukács, Christian Badea, Kent Nagano a Pinchas Steinberg ad. Do svých inscenací si jej vybírali režiséři Pier Alli, Hugo De Ana, Gianfranco De Bosio, Beppe De Tommasi, Giorgio Pressburger, Stefano Vizioli, Stefano Poda, Bernard Broca, Antoine Selva, Václav Vežník a Olivier Tambosi. Nejdůležitějšími jevištními partner mu mj. byli: Éva Marton, Edita Gruberová, Hanna Lisowska, Sylvia Sass, Ildikó Komlósi, Norma Fantini, Patrizia Ciofi, Csilla Boross, Placido Domingo, José Cura, Piotr Beczala, Ferruccio Furlanetto a Jevgenij Něstěrenko. Za své umělecké výkony obdržel několik vyznamenání.

Aktualizace: září 2017
Role
Rigoletto (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1992/1992 - Rigoletto
Nabucco (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1993/1994 - Nabucco
Tosca (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 1998/1999 - Baron Scarpia
La traviata (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2006/2007 - Giorgio Germont
Bludný Holanďan (Státní opera Praha) premiéra SEZONA 2007/2008 - Holanďan
Nabucco (SOP) premiéra SEZONA 2011/2012 - Nabucco
Macbeth premiéra SEZONA 2014/2015 - Macbeth
Maškarní ples premiéra SEZONA 2017/2018 - Renato Anckarström
Fotogalerie
Bludný Holanďan 29.05.2008 Jitka Svobodová (Senta), Michele Kalmandi (Holanďan)
Foto: Karel Kouba
Bludný Holanďan 29.05.2008 Maida Hundeling (Senta), Michele Kalmandi (Holanďan)
Foto: Karel Kouba
Bludný Holanďan 29.05.2008 Maida Hundeling(Senta), Martin Snell(Daland), Michele Kalmandi(Holanďan)
Foto: Karel Kouba
Bludný Holanďan 29.05.2008 Michele Kalmandi (Holanďan)
Foto: Karel Kouba
Bludný Holanďan 29.05.2008 Michele Kalmandi (Holanďan), Maida Hundeling (Senta)
Foto: Karel Kouba
Bludný Holanďan 29.05.2008 Michele Kalmandi (Holanďan), Maida Hundeling (Senta)
Foto: Karel Kouba